444 3 703

Reverzibilite Testi Nedir?

 

Reverzibilite testi, hava yollarındaki daralmayı tespit etmek adına uygulanan testlerden biridir. Genellikle KOAH ce astım gibi rahatsızlıkları teşhis etmede ve derecelendirmede kullanılır. İlaçlı ya da ilaçsız olarak 2 farklı şekilde uygulanan bu test, hava yolu rahatsızlığı ile ilgili şüphe bulunan tüm hastalara uygulanır.

Reverzibilite Testi Nedir?

“Reverzibilite testi nedir?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir: Bir çeşit solunum fonksiyon testi olan reverzibilite testi, solunum sistemindeki bronş ya da hava yollarındaki hastalıkları araştırmak ve uygun tedaviyi planlamak adına uygulanan bir testtir.

Reverzibilite Testi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

“Reversibilite ne demek tıp alanında hangi hastalıklarda kullanılır?” diye merak ediyorsanız bu testin hava yollarını ilgilendiren tüm hastalıklar için yapıldığını ve ek sık KOAH ile astım tanısında kullanıldığını bilmelisiniz.

Reversibilite Testi Nasıl Yapılır?

“Reversibilite testi nasıl yapılır?” sorusu da merak edilen bir diğer konu başlığı. Bu test solunum fonksiyon testi laboratuvarında 2 aşamada uygulanır: İlk aşamada hasta bilgilendirilir, boyu ve ağırlığı ölçülerek kayıt altına alınır. Bu işlemin sonrasında da teste özel nefes alma şekli izah edilir. Ardından da hastanın burnuna klips takılır, solunum fonksiyon testinin ağızlığı da hastanın ağzına yerleştirilerek hastanın öğretildiği şekilde nefes alıp vermesi istenir. Bu işlemlerin sonrasında da ilk aşama tamamlanır. İkinci aşamada da hastanın bronşlarındaki kasların gevşemesini sağlayan sprey kullandırılır. Ardından hasta 15 dakika kadar dinlendirilir ve ilk aşamadaki solunum testi tekrarlanır. Son adımda da iki ölçümün sonuçları karşılaştırma yapılarak değerlendirilir.

Erken Reverzibilite ve Geç Reverzibilite Nedir?

Bu test geç ve erken reverzibilite testi olmak üzere ikiye ayrılır:

Erken reverzibilite: 15 dakika aralar verilerek 2 solunum testi uygulanır. Ardından hastaya ilaç verilir ve 15 dakika dinlenmesi sağlanır.

Geç reverzibilite: Astım şüphesi olan ve erken rezervibilitenin negatif tespit edildiği hastanın bronş ya da hava yollarındaki darlık incelenir.

Reverzibilite Testi Kimler Tarafından Uygulanır?

“Reversibilite ne demek? Bu test kim tarafından uygulanır?” diye merak ediyorsanız bu testin konusunda deneyim sahibi ve sertifikalı sağlık teknisyenleri tarafından uygulandığını bilmelisiniz.

Reverzibilite Testi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Erken reverzibilite testi yaklaşık olarak 30 dakika sürer. İşlemin sonrasında reverzibilite testi pozitif çıkan hastalar için tedavi süreci planlanır.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 15.08.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 15.08.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER