444 3 703

Avokadonun Cilt Sağlığına Faydaları


Avokado yemenin cilde faydaları çok. Peki hiç cildinize direkt uyguladığınızda neler olabileceğini biliyor musunuz? Avokadonun cilde faydaları sayısız çünkü içinde sağlıklı yağ, vitamin ve mineraller bulunur. Avokado, yüksek yağ oranına sahip olduğu için kötü bir üne sahip olsa da uzmanlar bunun sağlıklı yağ olduğu konusunda hemfikir. Bununla birlikte bilmeniz gereken cildiniz için de harika olduğu. Bu parlak yeşil meyve, antioksidanlar ve nemlendirici E vitamini bakımından zengindir. Bu da avokadoyu hassas ve kuru cilt tipleri için faydalı kılar.

Bu yazıda avokadonun avokadonun cildiniz üzerinde nasıl fayda sağlayacağına ve nasıl kullanmanız gerektiğine de daha yakından bakacağız. Avokadonun neden rutininizde bir yeri hak ettiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Avokadonun Cilde Faydası Nedir?


“Avokadonun cilde faydası nedir?” diye merak ediyorsanız bu yeşil meyvenin cilt için sayısız fayda sunduğunu bilmelisiniz. Avokado sadece sağlıklı yağlar açısından zengin değildir. Buna ek olarak cildi canlı ve sağlıklı kılan E ve C vitaminleri için de mükemmel bir kaynaktır. İşte avokado yüze faydaları:

  • Cildi yatıştırır. Avokadoda bulunan yağlar ve vitaminler cilt onarımını hızlandırarak akne ve egzama gibi cilt sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.
  • Cilt hasarını önler. Araştırmalara göre avokado cildi güneş hasarı ve iltihaplanmadan korumaya yardımcı olabilecek bileşikler içermekte. Aynı çalışmalara göre avokadoda bulunan C ve E vitaminleri, cildin güneş ve diğer çevresel faktörlerin neden olduğu oksidatif hasarlardan korunmasında da önemli bir rol oynar.
  • Cilt elastikiyetini artırır. Avokadonun içeriğinde bulunan sağlıklı yağlar cildin elastikiyetini artırır ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardım eder.
  • Daha az sivilcelenme. Avokado yağındaki antimikrobiyal özelliklerden faydalanarak cildi avokado yağı ile temizlemek sivilcelerin azalmasını sağlar.
  • Genel cilt sağlığını iyileştirir. Soğuk preslenmiş avokado yağında bol miktarda antioksidan, omega-9, mineraller, C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere sayısız vitamin bulunur.

Avokadoyu Cildinizde Nasıl Kullanabilirsiniz?

Avokadonun cilde faydası sayısız ancak doğru uygulandığı takdirde. Bu nedenle ilk olarak avokadonun cildinizde herhangi bir etki yaratıp yaratmadığını mutlaka test etmeli ve emin olmak için de mutlaka bir cilt uzmanına danışılmalıdır. Bu aşamanın ardından avokadoyu dilerseniz direk kullanabilir dilerseniz de avokado cilt bakım kremi, temizleyici ve sabunu gibi içerikleri tercih edebilirsiniz.

Temizleyici veya Nemlendirici Olarak Avokado Yağı

Avokado yağı ile cilt bakımı da tavsiye edilenler arasında. Avokado yağı cilde faydaları meyvenin ötesindedir. Uzmanlar bir pamuğa az miktarda avokado yağı sürerek günde 2 kez yüzü ve boynu temizlemeyi önermekte. Avokado yağının cilt bakım rutininize eklemenin bir diğer yolu da en sevdiğiniz nemlendiricinize birkaç damla avokado yağı eklemek.

Avokadoyu Yüzde Kullanmanın Yan Etkileri Var mı?

Avokado cilde faydaları ile dikkat çeken meyvelerden biri. Peki yan etkileri? Avokadoyu cildinizde daha önce kullanmadıysanız mutlaka cildinizin küçük bir bölgesine uygulamalı ve test etmelisiniz. Bu test için bileğinizin iç kısmını kullanabilirsiniz. Avokadoya veya yağına karşı herhangi bir hassasiyetiniz varsa birkaç saat içinde uygulanan bölgede kızarıklık, kabarma, kaşıntı ya da yanma hissi yaşayabilirsiniz. Ancak birkaç saat içinde herhangi bir reaksiyon gözlemlemiyorsanız güvenle kullanabilirsiniz.  Peki avokado kabuğu yüze sürülür mü?” Avokado kabuğunun cilde faydaları da avokadonun içeriği ile aynı. Cildin yağ oranını artırır, nemlendirir ve yumuşak olmasını sağlar.

Avokado Yüz Maskesi Tarifleri

Avokado maskesi ve cilt bakımı rutini ile sağlıklı bir cilt elde etmeniz mümkün. Peki nasıl? İşte uygulayabileceğiniz avokado cilt bakımı rutini ve “Avokadonun cilde faydaları nelerdir?” sorusunun yanıtı:

Avokado Maskesi

Olgunlaşmış ve yumuşak kıvama gelmiş 1 adet avokadoyu soyun ve ezerek macun kıvamına getirin. Ardından içine birkaç damla avokado yağı ekleyin. Elde ettiğiniz maske yüzünüze uygulayın ve ardından 10-15 dakika kadar bekleyerek yüzünüzü ılık su ile yıkayın. **Bu maske yağlı ciltlere uygun değildir.

Ballı Avokado Maskesi

1/2 adet olgun avokado, 1 yemek kaşığı katı hindistancevizi yağı, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı su ve 1 çay kaşığı limon suyunu bir kasede blender ile macun kıvamına getirin. Ardından yüzünüzü nemli ılık bir bezle 15-20 dakika kadar ısıtın. Bu gözeneklerin açılmasına yardımcı olacaktır. Maskeyi göz çevreleri dışında yüzünüzü tamamen kaplayacak şekilde sürün. 15 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayıp kurulayın. Günlük nemlendiricinizi uygulayın. **Bu maske tek seferliktir, hemen kullanmanız gerekir.

Yulaflı Avokado Maskesi

½ orta boy olgun avokado ve 1 yemek kaşığı öğütülmüş yulafı bir kapta karıştırın. Yüzünüzü bir temizleyiciyle yıkayıp kuruladıktan sonra maskeyi göz çevresi dışında yüzünüzün her yerine uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü hafif nemlendirerek 5-10 dakika kadar masaj yapın. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve nemlendirici sürün. **Bu maskeyi haftada bir yapabilirsiniz.

Avokadolu Muz Maskesi

Bir kapta 1 adet muz ve olgunlaşmış avokadoyu ezerek macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz bu içeriği yüzünüze sürün ve 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak nemlendirici uygulayın. **Bu maske yalnızca kuru ciltler için uygundur.

Avokado ve Ballı Yüz Maskesi

1 yemek kaşığı katı hindistancevizi yağı, yarım avokado, 1 çay kaşığı bal ve suyu bir kasede blender ile karıştırın ve krem kıvamına getirin. Ardından yüzünüzü nemli ılık bir bezle 15-20 dakika kadar ısıtın. Bu gözeneklerin açılmasına yardımcı olacaktır. Maskeyi göz çevreleri dışında yüzünüzü tamamen kaplayacak şekilde sürün. 15 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayıp kurulayın. Günlük nemlendiricinizi uygulayın. **Bu maske tek seferliktir, hemen kullanmanız gerekir.

Yoğurt ve Yeşil Çaylı Avokado Maskesi

Avokadonun kabuğunu soyun. 1 tatlı kaşığı yeşil çayı da ekleyerek bu karşımı macun kıvamına getirin ve üzerine 1 çay kaşığı yoğurt ekleyin. Ardından yüzünüze uygulayıp 10 dakika bekleyin ve durulayın.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 24.08.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 24.08.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER