444 3 703

Kanser Tedavisinde Fark Yaratan Teknoloji: PET/CT

 

PET/CT, kanserli dokuların tespit edilmesi, doğru tedavinin planlanması ve bu tedavi sürecinin değerlendirilmesi için başarılı sonuçlar elde edilmesini ve kanserle savaşılmasını sağlayan yöntemlerden biridir.

PET/CT Nedir?

PET nedir?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir: Açılımı pozitron emisyon tomografisi olan PET-CT, bilgisayarlı tomografi ile birleştirilmiş ve birçok hastalığın tedavisini mümkün kılan önemli tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biridir. Bu teknolojik görüntüleme yöntemi kanserin tanısı ve evrelemesinde kullanılır. Bunun yanı sıra sebebi bilinmeyen ateş, tanısı konulamayan bazı hastalıkların teşhisinde, alzheimer ve demansın ayrımında, enfeksiyon odaklarının bulunmasında da kullanılır.

PET/CT Uygulama Alanları Nelerdir?

PET çekimi nedir? Hangi alanlarda kullanılır?” sorusu da merak edilenler arasında. Bu teknolojinin kullanım alanları şöyledir:

  • Kanser şüphesi olan dokunun metabolizmasını belirleme
  • Çeşitli görüntüleme yöntemleri ile belirlenmiş kitlelerin kanser metabolizmasına sahip olup olmadığını ortaya çıkarma
  • Kanser kuşkusu olan dokunun en doğru bölgeden alınmasını yönlendirme
  • Canlı hücrelerin yoğunlaştığı alanları gösterme ve biyopsiye rehber olma

PET/CT Özellikleri Nelerdir?

PET/CT zararları ve tüm özellikleri de merak edilen konular arasında. Kişi için zararlı olmayan bu teknolojik görüntüleme yönteminin özelliklerinden en önemlisi kanser yaygınlığını değerlendirmesidir. Kanser tanısının ardından ilk aşamada hastalığın yaygınlığını değerlendirme ve evreleme amacıyla kullanılır. Vücuda metastaz yapmış hastalıkların bölgesel tedavisinde de yönlendiricidir. Bu yöntem tedavi yaklaşımının belirlenmesini de sağlar. Kanser için verilen ilacın yararının erken saptanmasında da PET teknolojisinden yardım alınır. Böylece hastanın kullandığı ilaç erken evrede değiştirilir ve yeni bir ilaç tedavisine başlanır. Işın ya da radyoterapi tedavisi uygulanacak canlı tümör hücresi alanlarının belirlenmesinde de bu teknoloji kullanılır.

PET Nasıl Çekilir?

PET nasıl çekilir?” sorusu da merak edilen konular arasında. Bu işleme girmeden önce hastanın en az 6 saatlik açlık uygulaması istenir. İşlemden önce de ilk olarak hastanın kan şekeri ölçümü yapılır. Bu ölçümün sonuçları istenilen sınırlardaysa hastanın damar yolu kullanılarak hastaya radyoaktif madde enjekte edilir. Ardından hasta 1 saat kadar bekletilir ve enjekte edilen ilacın kanserli dokuda yeterli miktarda tutulması için beklenilir. Bu sürenin sonunda hasta çekime alınır.

PET Nedir Ne İşe Yarar?

PET nedir ne işe yarar?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir:

Hızlı ve kontrolsüz çoğalan kanseri hücreler, enerji ihtiyaçlarını şeker, protein ve bazı özel yapı taşları gibi maddelerden alır. Bu maddeler PET ile radyoaktif olarak işaretlenip görüntülenerek kanserli dokuların yeri saptanır.

PET/CT Neden Çekilir?

Peki PET/CT neden çekilir? Kanserin teşhis edilmesi ve evrelemesinde kullanılır.

PET/CT Ne Kadar Sürer?

Bu çekilecek bölgeye göre farklılık gösterir ancak ortalama süre 20-25 dakikadır.

PET/CT Fiyatı

PET/CT fiyatı farklılık gösterebilir. Bu nedenle çekim öncesinde detaylı bilgi alınmalıdır.

Yorum Ekle


KATEGORİLER