444 3 703

Sürekli Yeme İsteği Neden Olur? Sürekli Yeme İsteği Tedavi Süreci

 

 

Sürekli ve aşırı yeme isteği yaşıyorsanız yalnız değilsiniz. Fizyolojik anlamda açlık, vücudunuzun daha fazla yiyeceğe ihtiyacı olduğuna dair bir işarettir. Mideniz boş ve huysuz hissedebilir. Hatta baş dönmesi veya dengesiz hissedebilirsiniz. Ancak evde sürekli yemek yeme isteği duygusal boşluğun bir işareti de olabilir. Kendinizi yatıştırmak için ya da üzüntüden, can sıkıntısından hatta mutluluktan yiyeceğe uzanırsınız. Sorun şu ki vücudunuzun günlük aktivitelerinizi desteklemek için ihtiyaç duyduğundan daha fazla yemek kilo alımını tetikleyebilir.

Sürekli Yeme İsteği Nedir?

“Sürekli yeme isteği neden olur?” diye merak ediyorsanız açlık fiziksel, psikolojik veya hatta ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Sürekli yeme isteği psikoloji durumunu da zorlar. Ne yazık ki gerçek fiziksel açlık ile yiyecek için duygusal bir özlem arasında ayrım yapmak zor olabilir. İşte doymama hastalığı belirtileri:

Fiziksel açlık: Fiziksel açlık gerçekten yemek yemeniz gerektiğinde olur. Mide genişleyen ve büzülen kaslı bir organdır. Yemek yedikten ve sıvı tükettikten sonra gerildiğinde kendinizi tok hissetmeye başlarsınız. Leptin adı verilen hormon vücuda doyduğunuzu bildirir böylece yemeyi bırakabilirsiniz. Mideniz boş olduğunda ise büzülür ve açlık sancılarına neden olur. Bunun sonucunda da kan şekeri seviyeleriniz düşer, mideniz ghrelin adı verilen bir hormon üretir ve sizi yemeye teşvik eder.

Psikolojik açlık: Psikolojik veya duygusal açlık gerçek fizyolojik açlıktan veya beslenme ihtiyacından kaynaklanmaz. Alışkanlık, stres veya çevresel şartlar nedeniyle belirli bir yiyeceğe duygusal bir bağlantınız olduğunda veya özlem duyduğunuzda olur. Gerçek açlığın aksine duygusal açlık belirli yiyecekleri tüketmenizdir.

Aktivite Yapmak Önemli

Özellikle kilosu bir tık daha yüksek olan kişilerde yemek yedikten sonra pişmanlık yaşanır. Bu durum da kişinin yaşadığı psikolojik bozukluğu tetikler ve kişi kendini sürekli yemek yeme ve sonrasında pişman hissetme döngüsünde bulur. Bu döngüyü psikolog veya psikiyatri ile beraber kontrol altına almak önemlidir. Ancak kişi kendini düzeltebilecek evredeyse bu yeme isteğinden farklı aktivitelere yönelerek kurtulabilir, aşırı yeme isteği ve zayıflama dengesi sağlanabilir.

Peki Neden Açsınız?

Hiç “Aç olmadığım halde yemek yeme isteği neden yaşadığım bir durum?” dediğiniz oldu mu? İşte yanıtı:

  1. Gerçekten aç değilsiniz. Yemek yedikten kısa bir süre sonra buzdolabına gitmek genellikle psikolojik olarak aç olduğunuz anlamına gelir. Üzüntü, depresyon ve endişe gibi rahatsız edici duygularla başa çıkmak için kendinizi yiyeceklerle teselli edersiniz. Ne yazık ki tuzlu, tatlı veya yağlı yiyecekler yemek beyninizin iyi hissettiren hormonları serbest bırakmasına neden olur bu da yalnızca bu yeme davranışlarını güçlendirir.
  2. Yeterli protein, yağ ve kompleks karbonhidratlar özellikle lif bakımından zengin kaynaklar almıyorsanız gün boyunca aç hissetme olasılığınız daha yüksektir. Bu besinlerin her biri sindirimi yavaşlatır ve dolgunluk hissini teşvik eder.
  3. Vücudunuzun doyması için yaklaşık 20 dakikaya ihtiyacı vardır. Yavaş yediğinizde ve yemeğinizi iyice çiğnediğinizde vücudunuzun ve beyninizin doygunluk hissini yaşamasını sağlarsınız.
  4. Steroidler, nöbet önleyici ilaçlar, bazı antidepresanlar ve oral kontraseptifler gibi ilaçlar normalden daha aç hissetmenize neden olabilir. İlaçlarınızın sizi aç hissettirdiğinden endişe ediyorsanız doktorunuzla konuşun.
  5. Uyku ve iştah ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Aslında vücudumuz daha fazla ghrelin üretir ve yeterince uyumadığımızda daha fazla kalori ister. Bu yüzden uykusuz kaldığınızda sık sık aç hissedersiniz.
  6. Su sadece kendinizi tok hissetmenizi sağlamakla kalmaz aynı zamanda vücudunuzun yiyeceklerden aldığı besinleri emmesine yardımcı olur. Dahası susuzluk açlıkla karıştırılabilir. Aç mı yoksa susamış mı olduğunuzdan emin değil misiniz? Bir yemek veya atıştırmalık hazırlamayı düşünmeden önce bir bardak su için.
  7. Stres iştahınızı uyarabilir. Vücudunuz yanlışlıkla günlük taleplerinizi karşılamak için daha fazla beslenmeye ihtiyacınız olduğunu varsayar.

Sürekli Yeme İsteği Nasıl Bastırılır?

Açlığınız fiziksel, psikolojik veya ikisinin bir kombinasyonu olsun doyumsuz açlığın dibine inmek ve aşırı yemeyi engellemek önemlidir. “Sürekli yeme isteği nedir? Aşırı yeme isteği nasıl engellenir?” sorusuna yanıt bulmanızı sağlayacak birkaç temel strateji:

  • Bekleyin. Açık havada yürüyüş veya bir arkadaşınızla telefon görüşmesi gibi yemek yemediğiniz bir etkinlikle kendinizi isteklerinizden uzaklaştırın.
  • Bir yemek günlüğü tutun. Farkındalık değişime doğru atılan ilk adımdır. Yiyecek alımınızı kaydederek oraya ulaşabilirsiniz. Günlükte yediğiniz yiyeceğin türünü ve miktarını, tarihini ve saatini ekleyin. Ayrıca şu gibi soruları da ele alabilirsiniz: Aç mıyım? Neden yiyorum? Nerede yiyorum? Yemek yerken başka bir şey yapıyor muyum? Ruh halim nedir? Birkaç gün sonra yiyecek alımınızdaki belirli kalıpları tanımlayabilir ve buna göre değişiklikler yapabilirsiniz.
  • Her zaman aç hissediyorsanız ve ihtiyacınız olandan daha fazla kalori alıyorsanız bir adım geri atın ve açlığınızın arkasında ne olduğunu düşünün. Susamış mısınız? Aşırı yoruldunuz mu? Diyetinizde daha fazla lif mi ihtiyacınız var? Sebep ne olursa olsun, bu istekleri rafine gıdalar ve atıştırmalıklarla bastırmaya çalışmadan önce meyve ve sebzelere veya haşlanmış bir yumurtaya ağırlık verin.

Sürekli yemek yeme isteği tedavi edilebilir bir durumdur. Bu tedavinin gerçekleşmesi için bir psikolog ve bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 14.09.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 14.09.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER