444 3 703

WBC Yüksekliği Nedir?

 

Beyaz kan hücreleri veya lökositler vücudu virüsler, parazitler, mantarlar, bakteriler ve diğer istilacı organizmalar tarafından enfeksiyona karşı korumaktan sorumlu hücrelerdir. Vücut dokularında ve kan dolaşımında beyaz kan hücreleri patojenleri tanımlar ve yok eder. Beyaz kan hücreleri vücudun bağışıklık tepkisi için çok önemli olmasına rağmen, normalde toplam kan hücrelerinin sadece %0,2'sini oluştururlar. Lökositoz olarak da adlandırılan WBC yüksekliği enfeksiyon, kan veya kemik iliği bozukluğu gibi bir dizi sağlık sorununu gösterebilir.

WBC Yüksekliği Olarak Kabul Edilen Nedir?

Tüm kan sayımı referans aralıklarında olduğu gibi kanda WBC yüksekliği tam kan sayımı ile WBC değerinin 10.000’den yüksek olması durumudur. Sağlıklı insandan bulunan 1 mm3 kanında 4.000 ile 10.000 arasında lökosit bulunur. Peki WBC kaç olursa lösemi olur? 4500-11000 WBC normal değerdir. Bu değerin 10 katı WBC yüksekliği de son derece tehlikelidir. Bu değer yetişkinler için 190.000 olduğundan bu kan kanseri belirtisidir.

WBC Yüksekliği Nedenleri

“WBC yüksekliği neden olur?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir: Beyaz kan hücresinin yüksek olmasının nedenleri arasında enfeksiyon, sigara kullanımı, kronik akciğer hastalığı, düşük bağışıklık, kemik iliğindeki anormallikler, inflamatuar veya alerjik reaksiyonlar, hatta fiziksel ve duygusal stres yer alır.

Enfekte olan mikroorganizmalar kanda veya dokularda çoğalırken kemik iliği aktivitesini artırmak için uyarılır. Enfeksiyonla savaşmak için ekstra beyaz kan hücreleri üretmeye başlar. Enfeksiyon da iltihaplanmaya yol açabileceğinden ve buna yanıt olarak beyaz hücreler üretildiğinden iltihaplanma tepkisinin kendisi de beyaz kan hücresi sayısında bir artışla ilişkilendirilebilir. Genel olarak bu yüksekliğin en yaygın nedeni enfeksiyona verilen yanıttır.

Beyaz kan hücresi sayısının yükselmesinin bir başka nedeni de lösemidir. Bu kan ve kemik iliğinde beyaz kan hücrelerinin önemli ölçüde aşırı üretimine neden olan etkili bir şekilde kanserli bir değişikliktir. Bununla birlikte bu ekstra hücreler genellikle düzgün çalışmaz ve lösemi hastalarını diğer enfeksiyonlara karşı duyarlı hale getirir.

Sigara içmek ve sigara içmekten kaynaklanan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) akciğerlere sınırlı hava akışına neden olabilir. Akciğerler ve solunum yolları daha fazla iltihaplanırken vücut tepki olarak daha fazla beyaz kan hücresi oluşturur. Anormal derecede yüksek beyaz hücre sayısının diğer nedenleri arasında crohn hastalığı ve graves tiroiditi gibi bağışıklık sistemi bozuklukları yer alır. Son olarak duygusal veya fiziksel stres de yükselmeye neden olabilir.

WBC Yüksekliği Belirtileri

WBC yüksekliği belirtileri şöyledir:

 • Vücut ve kemik ağrıları
 • Üşüme – titreme
 • Öksürük
 • Kilo kaybı
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • İdrar yaparken yanma
 • Geniz akıntısı
 • Gece terlemesi
 • Eklem ağrıları
 • Boğaz ağrısı
 • Balgam
 • Ateş

WBC Yüksekliğine Sahip Olmanın Riskleri Nelerdir?

WBC yüksekliği nedir? Ne gibi riskler yaratır?” sorusunun yanıtı da şöyledir:

Bu yükseklik bir hastalık durumu değildir. Ancak otoimmün bozukluklar ve kanser gibi durumlara işaret edebilir. Bununla birlikte WBC değerinin yüksek olması yerleşen bir enfeksiyona yanıt olarak normal bir bulguyu temsil edebilir.

Hamilelikte WBC Yüksekliği

“Hamilelerde WBC yüksekliği nedir?” sorusu da merak edilenler arasında. Hamilelerde WBC yüksekliği genel olarak görülen bir durumdur. Sağlıklı insanda bulunan 1 mm3 kanında 4.000 ile 10.000 arasında lökosit bulunurken bu değer hamilelikte 6.000 ile 17.000 olur. Ancak hamilelikte WBC yüksekliği genellikle doğumdan yaklaşık dört hafta sonra normale döner.

Bebeklerde WBC Yüksekliği

WBC yüksekliği bebeklerde de görülen bir durumdur. Peki bebeklerde kanda WBC yüksekliği nedir? Bu durum beyaz kan hücrelerinin toplam sayısındaki bir artışı ifade eder. Genellikle yenidoğanda fizyolojik veya bulaşıcıdır. Bebeklerde görülen WBC yüksekliği nadiren 30.000/mm3'ü geçer. Peki WBC yüksekliği hangi hastalığın belirtisi olabilir? Bebeklerde görülen bu durum nadirdir ve idrar yolu enfeksiyonlarını işaret eder.

Egzersiz WBC Yüksekliğini Nasıl Etkiler?

Antrenmandan hemen sonra kan testi yaptırdıysanız WBC değeriniz yüksek çıkabilir. Çünkü egzersiz sırasında beyaz kan hücre sayınız artar. Aslında beyaz kan hücrelerinizin aktivitesindeki bu artış vücudunuzun hastalığa neden olan organizmaları normal koşullara göre daha hızlı tanımlamasına izin verebilir bu da egzersizin bir başka faydasıdır. Egzersizden hemen sonra beyaz kan hücresi düzeyleriniz egzersizin yoğunluğu ve süresi ile orantılı olarak artar. Beyaz kan hücrelerinin miktarı egzersizden sonra normal düzeyine düştüğünden ağır bir egzersiz seansından sonra kan testi yaptırmak için 1 gün beklemelisiniz.

WBC Yüksekliğini Düşürmeye Ne Tür Yiyecekler Yardımcı Olur?

“WBC yüksekliği nasıl düşürülür? Beslenmenin bunda etkisi var mı?” Yiyecekler de WBC değerini etkiler. Bu değeri kontrol altında tutmak adına yağ, kalori, şeker ve tuz oranı yüksek yiyecekleri tüketmekten kaçınmalısınız. Bu yiyecekler yerine C ve E vitaminleri, lif, kalsiyum, balık yağları, tekli doymamış yağlar gibi antioksidanları yüksek ve glisemik indeksi düşük gıdaları tercih etmelisiniz.

WBC Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

“WBC yüksekliği nedir nasıl tedavi edilir?” sorusunun yanıtı şöyledir:

WBC yüksekliği tedavisi semptomatik tedavinin ötesinde (örneğin boğaz ağrısını yatıştırmak için dinlenmek veya sıcak çay içmek gibi) tıbbi müdahaleye gerektirmez. Tedavide WBC değerinin yükselmesine neden olan semptomları hafifletmenin yolları aranır. Bu hususta ateşi, şişmeyi ve ağrıyı azaltmak adına ilaçlar verilir. Alerji, astım veya KOAH semptomlarını tedavi etmek ve önlemek adına da ilaç tedavisi uygulanır. Gastrointestinal inflamatuar durumların etkilerini hafifletmeye yardımcı olacak diyet önerilir. Otoimmün hastalıklar veya inflamatuar bozukluklar için ilaçlı tedavi, kan kanseri için kemoterapi veya radyasyon tedavisi, bazı kan kanseri türleri için kemik iliği nakli, yüksek beyaz hücre sayısına neden olan bir enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotikler veya diğer ilaçlar da tedavinin bir parçasıdır.

WBC Yüksekliği için Uygulanan Testler

WBC yüksekliği nedenleri tam kan sayımı testinde araştırılır. Bu test, beyaz kan hücrelerinin ve kırmızı kan hücrelerinin sayısının yanı sıra her bir beyaz kan hücresinin türü ve yüzdesi hakkında bir rapor sağlar.

Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

 • Yüksek ateş
 • Ani veya hızla kötüleşen eklem veya cilt kızarıklığı, şişme veya ağrı
 • Tekrarlayan bulantı, kusma veya ishal
 • Terleme veya titreme
 • Baş dönmesi, soluk cilt, hızlı kalp atış hızı veya hızlı nefes alma

Beyaz kan hücreleri, enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Bir hastalıktan kurtulurken beyaz kan hücreleriniz geçici olarak artabilir. Bazen aşırı normal veya anormal beyaz kan hücreleriyle ilişkili tıbbi problemler ateş, şişme veya tıkanıklık gibi semptomlara neden olabilir. WBC yüksekliği idrarda ölçülebilir.

“Kan tahlilinde WBC yüksekliği nedir?” sorusu tam kan sayımı ile WBC değerinin 10.000’den yüksek olması durumudur şeklinde yanıtlanabilir.

“WBC yüksekliği ne demek? Hangi hastalığa işaret eder?” sorusu akciğer, boğaz veya idrar yolunda oluşan enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra kalp krizi, lösemi gibi farklı nedenlerden de kaynaklanabilir.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 20.09.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 20.09.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER