444 3 703

Okulda Sık Görülen Hastalıklar ve Alınabilecek Önlemler

 

Okul dönemindeki çocuklarda görülen hastalıklar, her ebeveynin ortak problemi. Sinsi bir seyirde ilerleyen ve bulaşıcı bu hastalıklar günün 6 ya da 8 saatini birlikte geçiren çocuklar arasında hızlı bir şekilde bulaşır. Bu hastalıklar çocuklar arasında bulaşmanın yanında çocukların okula ve yeni bir mevsime adapte olamaması nedeniyle de görülebilir. Koşup oynama sırasında terleme, sınıftaki tozlar ve sınıf pencerelerinin yeterince açılmaması gibi nedenlerle şiddetlenen riskler sonucu bu hastalıklar kaçınılmaz olarak yaşanır ve bir çocuktan diğerine hızlı bir şekilde bulaşır. Bu hastalıların bazıları için pratik bir önlem alınması yeterli olurken bazı hastalıklar için ilaç tedavisi gerekebilir. Çocuğun başarılı bir eğitim yılı geçirmesi için sağlıklı olmasını önemini bilen ebeveynler bu noktada çaresiz hissedebilir. Ancak alınabilecek bazı önlemlerle bu hastalıklar karşısında güçlü kalınabilir. İşte okul çağında görülen çocuk hastalıkları ve alınması gereken önlemler:

Bademcik enfeksiyonu: Bakteri kaynaklı olan bademcik enfeksiyonu ile çocuk ateşlenir, halsizleşir ve yutkunma güçlüğü yaşar. Bu durumda çocuğun mutlaka çocuk hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Çünkü bu rahatsızlık doktor tarafından reçete edilen Reçeteli antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Ek olarak çocuk dinlenmeli, bol sıvı tüketmeli ve dengeli beslenmelidir.

Bit: Okul çağında en sık görülen hastalıklar arasında olan bitler aslında saçlı deriye giren ve bu bölgede kanla beslenerek yumurta bırakan bir parazittir. Sağlık için tehlikeli değildir ancak bir çocuktan diğerine geçer. Kafa derisinde aşırı kaşıntı, yara ve küçük şişliklere de neden olur. Bit rozetleri, bit şampuanları ve lavanta yağı ile tedavi edilir.

El, ayak, ağız hastalığı: Okul çağı hastalıkları arasında el, ayak, ağız hastalığı da bulunur. Bulaşıcı bir seyirde ilerleyen bu rahatsızlık çocukta yüksek ateşe, boğaz ağrısına, halsizliğe, el ve ayaklarda kabarcıklara, ağız ve dilde yaralara neden olur. Bulaşıcı olan bu hastalığın önlenmesinde ebeveynin alacağı ilk önlem çocuğu izole etmek olmalıdır. Yetişkinlere de bulaşan bu hastalık hapşırma ve öksürük ile yayılır.

Grip:Çocuk hastalıkları nelerdir?” sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de griptir. Hapşırma ve öksürme yolu ile bulaşan bir virüsten kaynaklanır. Yüksek ateş, titreme, vücutta ağrı, boğazda ağrı, iştahsızlık ve yorgunluk gibi belirtilere neden olur. Evde dinlenme ve bol sıvı alınması ile tedavi edilebilir. Ancak çocuğun yaşadığı semptomlar şiddetliyse çocuk hastalıkları doktoru tarafından tedavi önerilmelidir.

Hepatit A: Bulaşıcı çocuk hastalıkları arasında öne çıkan Hepatit A özellikle kirli yiyecekler ve dışkı ile bulaşır. Aynı zamanda sarılık olarak da adlandırılan bu hastalıktan korunmak adına çocuklara el temizliği mutlaka öğretilmelidir.

Kırmızı göz: 0-6 yaşta görülen hastalıklar arasında olan konjonktivit gözde kaşıntı, kızarıklık ve şişme belirtileri ile başlar. Bulaşıcı olan bu hastalık durumunda çocuk okula gönderilmemelidir. Çocuğun bu hastalıktan korunması için el temizliği alışkanlığını kazanması ve gözlerini ovuşturmaması gerektiğini bilmesi önemlidir.

Menenjit: 0-12 yaşta görülen hastalıklar arasında dikkat çeken menenjit, beyni saran zarların iltihaplanması ile yaşanır. Çocukta sağırlık, öğrenme güçlüğü, zeka geriliği ve hatta ölüme neden olabilir. Yüksek ateş, havale, ensede sertlik, titreme, baş ağrısı, eklem ağrıları, tepkisizlik ve bilinç bulanıklığına neden olur. Bakteri ya da virüslerden kaynaklanan bu hastalıkta çocuk hastanede gözlem altında tutulur. Çocuğun tahlil sonuçlarında bakteriyel menenjit bulunması halinde de antibiyotik tedavisine başlanır. Bu hastalık hapşırma ve öksürme ile bulaşır. Çocuğa el yıkama alışkanlığı ve kişisel hijyene önem verme bilinci kazandırılması bu hastalığı önlemede de son derece önemlidir.

Mide gribi: Karında ağrı, ishal, kusma ve ateş ile kendini belli eden bu hastalık bir bağırsak enfeksiyonudur. Enfekte bir kişiyle temas ile bulaşır. Çocuğun ellerini sık aralıklarla yıkaması, meyve ve sebzeleri yıkamadan tüketmemesi, yerden bir şeyler yememesi son derece önemlidir. Tedavi sürecinde çocuk bol sıvı tüketmeli, ekmek, yağsız makarna, muz gibi besinler tüketmelidir.

Öpücük hastalığı: Virüs kaynaklı bir hastalık olan öpücük hastalığı, vücut salgıları ve tükürük ile bulaşır. Kreş çağındaki çocukları etkiler. Yüksek ateş, bademcik iltihabı, baş ağrısı, eklem ağrıları ve halsizliğe neden olur.

Soğuk algınlığı: Burun akıntısı, öksürük ve hapşırık gibi belirtilere neden olur. Yüksek ateşin sık görülmediği bu hastalıkta korunma için ellerin temiz olması, sınıfların sık havalandırılması, ellerin ağza götürülmemesi, çocuğun C vitamini alması, bol sıvı tüketmesi oldukça önemli.

Kızamık: Döküntülü çocuk hastalıkları arasında yer alan kızamık, bir kez geçirildiğinde bağışıklık kazanılan bir hastalıktır. Bulaşıcılığı belirtileri ortaya çıkmadan başlar. Hastalığın belirtilerinin geçmesi ise 14 günü bulur. Yüksek ateş, göz iltihabı ve öksürük belirtileri arasındadır.

Kabakulak: Tükürük bezlerinde şişlik olarak ortaya çıkar ve yutkunma güçlüğü gibi problemlere de neden olur. Mide bulantısı, yorgunluk ve baş ağrısı gibi belirtiler yaratır. Kabakulak aşısı ile bu belirtiler azaltılabilir ya da hastalık önlenebilir.

Suçiçeği: Vücudun her bölgesinde kabarcıklı ve kaşıntılı döküntüye neden olur. İştahsızlık, yüksek ateş, baş ağrısı, vücut ağrısı ve boğaz ağrısı ise diğer belirtileridir. Bu hastalığı tedavi eden bir ilaç yoktur ancak semptomlar tedavi edilebilir. Bu süreçte doktor tarafından kaşıntı giderici kremler, ağrı kesiciler ve losyonlar reçete edilir. Suçiçeği hastalığını önlemenin en etkili yolu aşıdır.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 17.10.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 17.10.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER