444 3 703

Omuz ağrılarını ciddiye alın!

 

Omuz ağrılarının farklı nedenlerle ortaya çıkabileceğini belirten Op. Dr. Elmacıoğlu, “Ağrılar iç organlar yani göğüs kafesi ve karın organlarından omuza yansıyan ağrılar, omuz eklemi ve boyundan kaynaklanan ağrılar olmak üzere iki ayrı kategoride incelenebilir” dedi.

Omuz ağrısı iç organlardan gelen bir alarm olabilir

Omuz ağrılarına iç organlarda nükseden hastalıkların beraberinde görülebileceğini belirten Op. Dr. Elmacıoğlu “Kalp krizi, akciğer tüberkülozunun akciğerin yukarı kısmına yerleştiği durumlar ve akciğer tümörleri veya diyafram adalesinin herhangi bir sebeple iltihaplanması hastanın omuzlarında ağrılara neden olabilir. Karaciğerin diyaframa yakın olmasından dolayı bazen karaciğer hastalıklarında bile omuz ağrılarına rastlanırken, safra kesesi hastalıklarında ise ağrılar daha çok sağ kürek kemiğinin arkasına hissedilmektedir” diye konuştu.

Omuz eklemi ve boyun çevresi hastalıklarının yol açabileceği omuz ağrıları

Op. Dr. Elmacıoğlu, “omuz eklemi ve çevresindeki tüm kırıklar ve çıkıklar, kronik şekilde veya ani bir travma sonrası oluşabilen omuz döndürücü manşet yırtıkları, omuz kemeri kemiklerine metastaz (kanser hücrelerinin  mevcut bulundukları yerden,  kan veya lenf dolaşımı yoluyla omuz kemeri kemiklerine tohumlanması), omuz eklem kapsül ve bağlarının incinmesi ve burkulması, boyun fıtıkları, tüm romatizmal hastalıklar, tendonlarla oluşan kalsiyum çökmeleri veya omuz eklemi içinde “labrum” denilen kıkırdak benzeri  yapının yırtılması, kimi zaman çok şiddetli olabilen omuz ağrılarına yol açabilmektedir” bilgisini verdi.

“Omuz ağrıları ciddiye alınmalıdır”

Omuz ağrısından şikâyet eden hastaya doğru tanı konulmadığı takdirde, hastanın yaşam kalitesinin ciddi bir biçimde düşeceğini vurgulayan Op. Dr. Elmacıoğlu “Omuz ağrılarını incelerken, nedenini doğru tespit etmek ve ayırıcı tanı yapabilmek için hekim bakışı çok önemlidir. Ciddiye alınması gereken omuz ağrılarına neden olan durumların hemen hepsinde tıbbi tedavi gerekmektedir”şeklinde konuştu.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 24.04.2024 11:57Yayınlanma Tarihi: 28.08.2015 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER