444 3 703

Kalp Sağlığı İçin Faydalı Sonbahar Sebze ve Meyveleri

 

Kalp hastalığı önde gelen ölüm nedenleri arasında. Bu alanda yapılan araştırmalara göre kalp hastalığı riskini azaltmanın en önemli yolu da sağlıklı beslenme. Özellikle yeterli miktarda tüketimi daha az kardiyovasküler hastalık ve erken ölümle ilişkili. Çünkü bu besinler yalnızca vitamin ve minerallerle dolu değil aynı zamanda anti-inflamatuar ve kolesterol bloke edici özelliklere sahip fitokimyasallar gibi besinlere de sahip. Siz de kalp sağlınızı korumak ve saha sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız işte tüketmeniz gereken sonbahar meyveleri ve sebzeleri:

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası, sindirim sırasında vücudun izotiyosiyanatlara (kalp-sağlıklı bileşikler) dönüştüğü glukosinolat da dahil olmak üzere antioksidanlar açısından yüksek bir sebzedir. Brüksel lahanası gibi izotiyosiyanatları yüksek sebzelerin tüketimi tüm nedenlere bağlı ölüm riskini %10 azaltır. Doymuş yağ ve rafine şekerin çok tüketildiği bir beslenme şekli kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok hastalığın kökünde bulunan vücutta kronik iltihaplanmaya neden olur. Ancak lif açısından zengin gıdalar kalp hastalığı riskini azaltarak kalp sağlığı için yardımcı etkiyi sunar.

Bal Kabağı

Karotenoidler adı verilen antioksidanlar kırmızı, turuncu ve sarı renklere sahiptir. Beta-karoten, alfa-karoten, lutein ve zeaksantin bu bileşik grubuna dahildir. Bu bileşikler iltihaplanma, kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet, nörodejeneratif hastalık ve bazı kanserler gibi çeşitli kronik hastalıklarla bağlantılı olan oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olabilir. Sonbahar sebzeleri arasında yer alan bal kabağı ayrıca günlük A vitamini ihtiyacının bir kısmının da karşılanmasını sağlar. Bu nedenle sonbaharda sofranızda bal kabağına mutlaka yer açın. En doğru tüketim şekli için zeytinyağı sürerek fırında pişirebilir ya da çorba şeklinde düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Brokoli

Sonbahar meyveleri ve sebzeleri arasında brokoli de var. 1 fincan brokoli günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık %10'unu ve 2 g proteini içerir. Lif bakımından zengin beslenmek uzun süre tok kalmanıza, obezite başta olmak üzere diyabet ve kalp hastalığı gibi rahatsızlıkları önleminize yardımcı olur.

Tatlı Patates

Kabak gibi tatlı patates de beta-karoten zenginidir. Bu nedenle tatlı patates tükettiğinizde anti-inflamatuar faydalar elde edersiniz ve potasyum ihtiyacınızın neredeyse %12’sini karşılayabilirsiniz. Yapılan bir incelemeye göre tatlı patates kolon kanseri üzerinde olumlu etkiler yaratan güçlü antioksidanlara da sahiptir.

Nar

“Sonbahar meyveleri nelerdir?” diye merak ediyorsanız bu meyvelerden biri diğeri de nar. Nar kalp dostu meyvelerden biri. Faydalı içeriği sayesinde arterlerde kolesterol birikmesini engellemeye yardımcıdır. Ek olarak nar yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olan faydalı bir potasyum kaynağıdır. Ancak narı su şeklinde değil taneleriyle birlikte yemelisiniz. Bunun yanında yulaf ezmesi, yoğurt, mısır gevreği, salatalarda da kullanabilirsiniz.

Karnabahar

C vitamini denince aklınıza ilk narenciye gelse de karnabahar da C vitamini bakımından zengindir. Bu içeriği ile bağışıklığın güçlenmesinde etkilidir ve kalp sağlığı için beslenme rutininde yer almalıdır. Orta boy bir karnabaharın yaklaşık altıda biri ile günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılayabilirsiniz.

Yeşil Fasulye

Fasulye tıpkı tüm sonbahar sebzeleri ve meyveleri gibi sağlıklı bir kalp için önerilen ana besinlerden biridir. Yeşil fasulye vitamin, mineral ve lif bakımından da zengindir. Ayrıca B ve B6 gibi vitaminleri içerir.

Pancar

“Kalp sağlığına ne iyi gelir?” diye merak ediyorsanız pancara mutfağınızda yer açmalısınız. Pancar vücudun atardamarlarını sağlıklı tutmak için nitritlere dönüştürdüğü doğal bir nitrat kaynağıdır. Bir araştırmaya göre pancar suyu yüksek tansiyonun yönetilmesine de yardımcı olabilir.

Elma ve Armut

Günde 1 elma ile kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kan şekerini düzenleyen, lif içeren ve kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler arasında yer alan elma ayrıca kolesterol düşürücü özelliğe de sahiptir.

Siz de kalp sağlığını koruyan besinler bakımından zengin bir beslenme alışkanlığı kazanarak kalp yetmezliği yaşama riskini azaltabilirsiniz.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 04.10.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 04.10.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER