444 3 703

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Nedir?

 

Hamilelik sürecinde hem anne hem de bebek için birtakım riskleri beraberinde getiren gestasyonel diyabet yani gebelik şekeri gelişebilir. Şeker yükleme testi ile vücudun glikozu etkili bir şekilde kullanıp kullanmadığı incelenir ve durum analiz edilir. Peki gebelikte şeker yükleme testi nedir? Nasıl uygulanır?

Gebelikte Şeker Yüklemesi Nedir?

“OGTT testi nedir?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir:

“Şeker yükleme testi nedir?” sorusundan önce gestasyonel diyabet tanımlamasını yapmak daha doğru olur. Gestasyonel diyabet, daha önce diyabet hastalığı bulunmayan ve gebelik sırasında şeker metabolizmasında bozukluk tespit edilen bir durumdur. OGTT testi ise bu durum tespit etmek adına uygulanan testtir. Bu test, gebeliği 24. ile 28. haftaları arasında 50 gram yükleme ile test olarak uygulanır. Testin uygulanması için günün herhangi bir saati uygundur ve anne adayının aç ya da tok olmasına bakılmaz. Anne adayına 50 gr. glukoz içeren su içirilerek uygulanır. Suyun içirilmesinden 1 saat sonra anne adayının kan şekeri düzeyine bakılır. Bu düzey 140 mg/dL veya üzeri olan anne adayına 100 gr. OGTT testi uygulanır. Testten 3 saat sonra anne adayında gebelik şekeri olup olmadığı kesinleşir. Bu yükleme sırasında anne adayının yoğun fiziksel aktivite yapmaması ve bu süreçte de hiçbir şey yememesi önemlidir. Böylelikle testle en doğru sonuç elde edilir.

Gebelikte Şeker Yüklemesi Neden Yapılır?

“OGTT testi neden yapılır?” sorusunun yanıtı da şöyledir:

Gestasyonel diyabet, farklı bir şeker hastalığı türüdür. Bu hastalık gebeliğin 24. haftasından sonra ortaya çıkar. Ancak bazı anne adaylarında daha erken dönemde görülebilir ve bu durum hastalığın hamilelik öncesinde de olduğunu gösterir. Bu nedenle durumun kesin olarak belirlemek adına anne adayına şeker yükleme testi uygulanır. Yani “Şeker yükleme testi neden yapılır?” sorusunun yanıtı gestasyonel diyabet hastalığını teşhis etmektir.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Ne Zaman Uygulanır?

“Şeker yükleme testi ne zaman yapılır?” diye merak ediyorsanız bu testin genel olarak hamileliğin 20. haftasından itibaren uygulandığını bilmelisiniz. Ancak test için en doğru zaman kişi özelinde farklılık gösterebilir. Bu nedenle testin uygulanması için en doğru zamanın belirlenmesinde bazı risk faktörleri gözden geçirilir. Bu risk faktörlerine göre anne adayı 35 yaşından büyükse, polikistik Over Sendromu (PCOS) hastasıysa, daha önceki gebelik süreç ya da süreçlerinde gestasyonel diyabet tanısı varsa, anne adayı daha önceki doğum ya da doğumlarında iri bebek dünyaya getirdiyse, vücut kitle indeksi 30’dan yüksekse ve ailede diyabet durumu varsa yüksek riskli gruptadır.

Şeker Yükleme Testi Hangi Haftalarda Yapılır?

“Gebelikte şeker yükleme testi kaçıncı haftada yapılır?” sorusunun yanıtı hamileliğin 24 ile 28. haftaları arasıdır. Bu haftalar arasında yapılan testlerde anne adayının kan şekeri seviyesi 140 mg / dL ve üzerinde çıkarda hamilelikte şeker yükleme testi bir kez daha uygulanır ve verilen sıvının miktarı artırılır. İkinci kez uygulanan OGTT testi ile de durum teşhis edilir.

Şeker Yüklemesi Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Oral glukoz tolerans testi öncesinden yapılması gerekenler yüklenecek şeker dozuna bağlıdır.  Gebelikte şeker yükleme testi 75 gr altında yani 50 gr olarak yüklenecekse anne adayının aç ya da tok olmasına bakılmaz. Anne adayına 50 gr şeker yüklemesi yapılır ve hamilelikte 50 gr şeker yüklemesi sonuçları 1 saat sonra değerlendirilir. Sonuç 130 veya 140 üzeri değerlerdeyse durum şüpheli olarak değerlendirilir. 75 gr ve 100 gr şeker yüklemesinde ise anne adayının testten önce 8 saatlik açık uygulaması gerekir. Yükleme öncesinde anne adayından kan alınır ve açlık kan şekerine bakılır. Ardından anne adayına 75 ya da 100 gr şeker bulunan solüsyon içirilir. Solüsyonun verilmesinden sonra 1, 2 ve 3. saatlerde ise kan şekeri ve 75 gr OGTT referans aralığı yeniden değerlendirilir. Böylelikle açlık, 1. saat tokluk, 2. saat tokluk ve 3. saat tokluk olacak şekilde farklı kan şekeri değerleri elde edilir. Peki OGTT 75 gr 1. saat kaç olmalı? Bu sınırlara göre açlık 105, 1. saat tokluk 190, 2. saat tokluk 165 ve 3. saat tokluk 145 mg/dl olmalıdır.

Şeker Yüklemesi Zararlı mı?

Gebelikte şeker yükleme testi yaptırmayanlar bu yükleme testinin zararlı olup olmadığını merak eder. “Şeker yükleme testi zararlı mı?” sorusunun yanıtı ise şöyledir:

OGTT yani şeker yükleme testi güvenli tarama testlerinden biridir. Gestasyonel diyabetin yol açabileceği bebeğin aşırı kilolu doğması, erken doğum, bebekte doğum sonrası solunum sıkıntıları, bebeğin ilerleyen dönemlerinde obezite ve diyabet yaşama ihtimali ile ölü doğum ihtimali düşünüldüğünde uzmanlar tarafından önerilen bir testtir.

Gebelerde Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

“Şeker yükleme testi nasıl yapılır?” diye merak ediyorsanız işte bu sorunun yanıtı:

Gebelikte OGTT testi için anne adayına ilk olarak 50 gramlık şeker içeriği bulunan 150 ml sıvı verilmesi ile uygulanır. 1 saat sonra yapılan kan şekeri değeri ölçümü 140 ml'nin altında ise kişide risk bulunmaz. Ancak bu değerin yüksek olması durumunda kişiye 75 gr ya da 100 gramlık bir şeker yüklemesi uygulanır. Peki 75 gr şeker yükleme testi nasıl yapılır? Bu test anne adayına 75 gramlık şeker yüklemesi ile yapılır.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Sonuçları

“Gebelikte şeker yükleme testi sonucu kaç olmalı?” diye merak ediyorsanız gebelikte glukoz tolerans testi normal değerleri aşağıdaki gibidir:

Şeker yükleme testi sonucu küçük farklılık gösterebilir. Bu teste göre OGTT testi normal değerleri;

  • Aç karnına> 105 mg/dl,
  • 1.saattte> 190 mg/dl,
  • 2.saatte> 165 mg/dl,
  • 3.saatte> 145 mg/dl olmalıdır.

Gebelikte Şeker Yüklemesi Aç Karnına mı Yapılır?

Şeker yükleme testi aç karnına mı yapılır?” sorusunun yanıtı uygulanacak testin türüne göre değişiklik gösterir. 50 gramlık şeker yüklemesinde anne adayında açık istenmez. Ancak 75 ya da 100 gramlık şeker yüklemesi yapılacaksa anne adayının test öncesinde en az  8 saatlik açlık uygulaması gerekir.

“Gebelikte şeker yükleme testi sağlık ocağında yapılır mı? Nerede yapılır?” diye merak ediyorsanız Türkiye’de bu testin özel sağlık kurumları ve devlet hastanelerinde yapıldığını bilmelisiniz. Ayrıca sağlık ocaklarında hekimin diyabet tanısı için istemesi ile bu test uygulanabilir.

Bu test iç hastalıkları - dahiliye bölümünde yapılır. Burada kan değerleri ölçülerek durumun detaylı tespit edilmesi ve kontrollerin gerçekleştirilmesi için hasta endokrinoloji bölümüne yönlendirilir.

Gebelikte şeker yükleme testi sonuçları aynı gün içerisinde çıkar.

Bu test genel olarak 2 ile 4 saat arasında tamamlanır.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 17.10.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 17.10.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER