444 3 703

Kış Aylarına Özel Beslenme Önerileri

 

Kış aylarında beslenme vücudu kışa hazırlamak ve salgın kış hastalıklarından korunmak adına gerekli. Çünkü beslenme bağışıklık sisteminin doğru çalışması ve hastalıklar karşısında güçlü olmasında büyük öneme sahip. Bu nedenle sonbahardan kış aylarına geçilen dönemden itibaren sebze ve meyve tüketimi artırılmalı ve bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. Ancak hareketsizliğin başladığı kış döneminde kilo almamak adına da beslenme dengeli olmalı. İşte kış aylarında hem sağlıklı hem de dengeli beslenmenizi sağlayacak öneriler:

C Vitamini Önemli!

Salgınlardan korunmak adına kış aylarında C vitamini zengini besinler tüketilmelisiniz. Özellikle brokoli, lahana ve karnabahar gibi sülfür içeriği de bulunan sebzeler sofranızdan eksik etmemelisiniz. Bu sebzeleri et veya tavukla birlikte pişirebilir, salata yapabilir ya da haşlayabilirsiniz. Bu sebzelere ek olarak yeşil yapraklı sebzeleri de beslenme rutininize mutlaka eklemelisiniz. Meyve olarak da kivi, nar, portakal ve mandalinayı da sık tüketmelisiniz.

Probiyotik Desteği Alınmalı!

Probiyotik desteği de kış aylarında alınmalı. Bağışıklık sistemi üzerinde büyük bir etkiye sahip olan probiyotiği almak için yoğurt ve kefir tüketimine önem vermelisiniz. Özellikle günde 1 su bardağı kefiri mutlaka tüketmelisiniz. Böylelikle günlük A vitamini ihtiyacının %10’ununu, kalsiyumun %30’unu ve C vitamini ihtiyacının ise %4’ünü alabilirsiniz. Ayrıca günde 1 bardak kefirle kemik sağlığınızı da destekleyebilirsiniz. Günde 1 kase yoğurt tüketerek de bağırsak yollarını mikroplardan uzak tutabilirsiniz.

Omega-3 ile Bağışıklık Desteklenmeli!

Omega-3 gibi sağlıklı yağla bağışıklık sistemini desteklemeniz önemli. Bu nedenle haftada 2 kez balık tüketmeye özen göstermelisiniz. Omega-3’ü balığın yanı sıra ceviz, avokado ve keten tohumundan da alabilirsiniz.

Vitamin Takviyeleri Yalnızca Doktor Önerisi ile Alınmalı!

Kış aylarında beslenme diyetisyen kontrolünde de takip edilebilirsiniz. Kış aylarında vitamin ve mineral takviyelerinin de yalnızca doktor tavsiyesi ile alınmasına da ayrıca özen göstermelisiniz. Çünkü bu türden destekleri aşırı ve bilinçsiz kullanmanız durumunda bulantı, kansızlık ve saç dökülmesi gibi istenmeyen durumlar yaşayabilirsiniz.

Su Tüketimine Önem Verilmeli!

Kış aylarında doğru beslenme kadar yeterli sıvı alımı da önemli. Bu nedenle günlük su tüketimine dikkat etmelisiniz.

Kış Aylarında Kilo Artışına Dikkat!

Kış aylarında metabolizma yavaşladığından kilo artışı yaşanabilir. Özellikle bu mevsimlerde bağırsak hareketlerinin azalması ile besinler daha yavaş sindirilir. Bu durumu yaşamamak adına sabah uyandığınızda aç karnına mutlaka 1 bardak su içmelisiniz. Kış aylarında sağlıklı beslenme için kahvaltı öğününü atlamamalısınız. Kahvaltı öğününde de sindirimi kolay besinler tercih etmelisiniz. Bu öğünde yumurta, zeytin, yeşillik, tam buğday ekmeği, meyve tüketerek gerekli vitamin ve mineralleri vücudunuza alabilirsiniz. Haftanın 2 günü de mutlaka baklagil ve protein yönünden zengin çorbalar tüketmelisiniz. Günde 1 saat yürümeye de ayrıca özen göstermelisiniz.

Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz?

Kış aylarında nasıl beslenmeliyiz?” sorusunun yanıtını maddeler halinde şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Besin çeşitliliğine önem vermelisiniz.
 • Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmelisiniz.
 • Günlük beslenmenizde protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallere dengeli şekilde yer vermelisiniz.
 • Meyve ve sebze tüketimine önem vermelisiniz.
 • Bol bol C vitamini yönünden zengin olan turunçgiller tüketmelisiniz.
 • Adaçayı, ıhlamur, yeşil çay, ekinezya ve kuşburnu gibi bitki çayları ile bağışıklığınızı desteklemelisiniz.
 • Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini yeteri kadar tüketmelisiniz. (Haftada 2 kez balık ya da her gün 1-2 adet ceviz)
 • “Kış aylarında ne yemeli?” diyorsanız haftada 1-2 gün kuru baklagil tüketilmelisiniz.
 • Yemekleri fırında, ızgarada, haşlama yaparak ya da buğulama yöntemi ile pişirmelisiniz.
 • Sabahları aç karnına yürüyüş yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Günde 8-12 bardak kadar su tüketmelisiniz.
 • Bağırsak sağlığı için probiyotik almalısınız.
 • Kış mevsiminde beslenme ile D vitamini desteği almalısınız. Kış aylarında güneşli günlerin sayısı azaldığından D vitamini eksikliği yaşanabilir. Bunu önlemek adına yağlı balıklar, yumurta sarısı, kırmızı et, sakatat gibi besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.
Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 10.11.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 10.11.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER