444 3 703

Boşanmaların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

 

Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzm. Dr. Hilal Aydemir, boşanma sürecinde çocuğun ruh sağlığının korunması açısından birtakım önlemlerin alınması ve bazı kurallara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzm. Dr. Hilal Aydemir, evlilik birliğinin mahkemenin boşanma kararıyla sona erdirilmesiyle çocuklar üzerindeki oluşan etkilerini anlattı. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzm. Dr. Hilal Aydemir, boşanma sürecinde çocuğun ruh sağlığının korunması açısından birtakım önlemlerin alınması ve bazı kurallara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Bu durum çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir." dedi.

Çocuktan Kaynaklanmadığı İfade Edilmeli

Boşanma kararını anne ve baba mümkünse çocuğa aynı anda anlatmalıdır diyen Uzm. Dr. Hilal Aydemir, "Bu süreçte çocuğun boşanma sürecine uyumu açısından açıklama, çocuğun yaş ve gelişim düzeyine uygun olarak anlatılmalıdır. Bazen çocuklar boşanma süreciyle ilgili çocuklar kendilerini suçlayabilmektedirler. Bu karar açıklanırken çocuktan kaynaklanmadığını, anne ve babaların kendi aralarındaki anlaşmazlıktan kaynaklandığını çocuğa net bir şekilde ifade edilmelidir. Bu süreçte ebeveynlerin birbirleriyle ilgili olumsuz konuşmamasını önermekteyiz. Böyle bir durum olursa çocuğun diğer ebeveynine karşı güveni sarsılabilmektedir.

Velayetin olmadığı ebeveyn çocuğun düzenli aralıklar ile görmesi ve mümkünse istediği zaman görmesi önemlidir. Bu kurallara uyulduğu takdirde boşanma süreci çocuk açısından sağlıklı bir şekilde atlatılmış olabilmektedir." diye konuştu.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 30.11.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 30.11.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER