444 3 703

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı faydaları nedeniyle çok eksi zamanlardan beri kullanılan aromatik ve tıbbi bir bitki olan nigella sativa tohumlarından elde edilen bitkisel yağdır. Antioksidan niteliği yüksek olan bu bitkisel yağ, doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Sunduğu fayda sebebiyle kozmetik ürünlerde de tercih edilir.

 Çörek Otu Yağı Nedir?

Yağın elde edildiği nigella sativa Akdeniz, Afrika ve Güneybatı Asya’ya özgü olan bir bitkidir. Yüzyıllardır geleneksel tıpta ve baharat olarak kullanılan üzere yetiştirilen bu bitkinin sunduğu yağın ana etken maddesi timokinondur. Bu madde antioksidan, antikanserojen, antienflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Bu bitkisel yağ ayrıca vücutta üretilmeyen esansiyel yağ asitlerinden linoleik asit ile oleik asit içerir. Bunun yanında A, B1, B6, C, biotin, folik asit, niasin vitaminler ile çinko, magnezyum, kalsiyum, selenyum ve demir gibi mineraller de çörek otu yağı içeriğindedir.

Çörek Otu Yağı Ne İşe Yarar?

“Çörek otu yağı neye iyi gelir?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir:

 • Bağışıklık sistemini destekler, enfeksiyonlarla savaşarak iltihabın azalmasına yardım eder.
 • Harici uygulamalarda saç ve cilt sağlığını destekleyici bakımı sunar.
 • Timokinonun içeriği ile antikor oluşumuna yardım eder.
 • Timokinonun içeriği ile mevsimsel alerji reaksiyonlarının hafiflemesine yardımcı olur.
 • Sindirimi destekleyerek hazımsızlık, ishal ve gaz gibi sorunlara karşı destek sağlar.
 • İçeriği ile cildin nemlenmesine yardımcı olur.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?    

Soğuk sıkım olarak kullanımı tavsiye edilen bu bitkisel yağ, pişirilmeye uygun değildir. Bu sebeple yemek ve salatalara son aşamada eklenmesi en doğru kullanımı sunar. Yağın bir diğer kullanım şekli de günde 1 çay kaşığı olacak şekilde tüketmektir. Harici kullanıma da uygundur ve cilde uygulanabilir.

Çörek Otu Yağını Kimler Kullanamaz?

Çörek otu yağı şeker hastaları, hamileler, kanama bozuklukları olanlar, emziren anneler, düzenli ilaç kullananlar ve tansiyon hastaları tarafından yalnızca doktor önerisi olduğunda kullanılmalıdır.

Çörek Otu Yağının Yan Etkisi Var mıdır?

Çörek otu yağı faydaları ve zararları olan bir yağdır. Yağın yaratabileceğin yan etkilerden biri de kaşıntı ve mide bulantısıdır. Bunun yanında alerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Bu nedenle ilk kullanım öncesinde küçük bir cilt bölgesinde alerji testi yapılmalıdır. Yağ, böbrek hastaları için tehlikelidir. Bu nedenle böbrek hastalığı olanlar ve ailesinde bu hastalığı yaşayan kişiler bulunanlar bu yağın tüketiminden ve kullanımından kaçınmalıdır. Rahimde kasılma sorunlarına neden olabileceğinden hamile ve emziren kadınlar da bu yağı kullanmamalıdır. Kan pıhtılaşmasıyla ilgili riske neden olduğundan beta bloker ilaç kullanan ya da kan sulandırıcı alan kişiler çörek otu yağı kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır. Kanama ile ilgili soruna neden olabileceğinden ameliyat olacak kişilerin kullanımı sakıncalı olabilir.

Çörek Otu Yağı Kullanım Alanları

“Çörek otu yağı faydaları nelerdir? Kullanım alanları nelerdir?” sorusunun yanıtı aşağıdaki gibidir:

 • Kilo verme (Zayıflamak için çörek otu yağı kullananlar mutlaka doktor kontrolünde almalıdır.)
 • Tip 2 diyabet
 • Eklem iltihabı
 • Dermatolojik problemler
 • Hipertansiyon
 • Gastrointestinal problemler
 • Kozmetik

**Tüm bu kullanım alanları öncesinde mutlaka doktora danışılmalı ve yalnızca doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

Çörek Otu Yağı Saça Faydaları

Çörek otu yağı saça faydaları nedeniyle birçok şampuan ve saç maskesinde bulunur. Saç ve saç derisini nemlendirmeye, saça hacim kazandırmaya, kepek oluşumu önlemeye ve saça parlaklık vermeye yardım eder.

Çörek Otu Yağı Cilde Faydaları

Çörek otu yağı cilde faydaları ile dikkat çeken bitkisel yağlardan biridir. Bu yağ içeriği ile akne, yara iyileşmesi, egzama, sedef hastalığı ve vitiligo gibi cilt problemlerinde kullanılır. Ancak öncesinde “Çörek otu yağı faydaları nasıl kullanılır?” sorusu ile uzmana danışılmalıdır.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 20.12.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 20.12.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER