444 3 703

Elde görülen titremeler Parkinson belirtisi olabilir

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Dilek Kasım Yücel, en sık elde görülen titremelerin, günlük yaşamda basit olarak bilinen pek çok işin rahat yapılmasını engellediğini söyledi.  Uz. Dr. Dilek Kasım Yücel, bu nedenle stresten uzak durun, aşırı çay ve kahve tüketmeyin uyarısında bulundu. Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Dilek Kasım Yücel, ellerde titreme yapan nörolojik hastalıkların içerisinde en çok bilinen ''Parkinson '' hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi. 


 
Günlük yaşamı etkiliyor


Uz. Dr. Dilek Kasım Yücel, "Misafirlerinize çay kahve ikramında bulunurken zorlanıyorsanız, Yazı yazarken harfler köşeli çıkıyor ise el titremesi sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Titreme vücudun bir kısmındaki kasların istemsiz olarak ritmik bir şekilde kasılması ve gevşemesi sonucu ortaya çıkan hareketlerdir.
En sık ellerde görülen titreme sağlıklı diyebileceğimiz normal kişilerde görülebilir ve fark edilmeyebilir. Kişinin ellerdeki titremesi fark edilir düzeye gelince normal olmaktan çıkar. Stres, yoğun çay ve kahve içmek ,açlık ,yorgunluk, ani sinirlenme gibi bazı durumlar titremeyi fark edilir hale getirebilir. Bu faktör ortadan kalkınca kişi eski haline dönebilmektedir. Ellerde titremenin duruş ve harekete göre değişik tipleri vardır. Titreme, hareket sırasında, eller öne uzatılmış halde veya bir olaya özel olarak (örneğin; yazı yazma) ortaya çıkabilir. Ellerde titremenin şiddeti hafif olabileceği gibi yeme, içme, kişisel ihtiyaçlarını gidermede güçlük yapabilecek düzeyde çok şiddetli olabilir.
 


Vücudun diğer kısımlarında görülebilir


Ellerde titreme ile sağlık merkezlerine başvuran hastaların büyük çoğunluğunda “Esansiyel tremör” olarak adlandırılan iyi huylu bir durum saptanmaktadır. Sebebi bilinmemekle birlikte sıklıkla ailesel geçişlidir. Altta yatan ciddi bir hastalık yoktur. Genellikle 20 'li yaşlarda belirginleşir ya da başlar; ama her yaşta da görülebilir. Yorgunluk, stres, kafein bu titremeyi artırabilir.  Yaş ilerledikçe genellikle artış gösterir ve eller dışında kafada, dilde, bacaklarda da görülmeye başlayabilir. Sıklıklar kişinin yaşamını kısıtlayıcı ağırlıkta olmaz, ancak ince el becerisi gerektiren işlerde çalışırken zorluk çekebilirler.''


Ellerde titreme yapan nörolojik hastalıkların içerisinde en çok bilinen ''Parkinson '' hastalığıdır. Parkinson hastalığı genellikle ileri yaşta ellerde titreme ile başlayan ve beyin hasarına yol açan ilerleyici bir hastalıktır. Parkinson hastalığında başlangıçta tek bir elde titreme vardır. Bu '' para sayma'' hareketi şeklinde kaba ve yavaş bir titremedir. Hastalığın başlangıcında hareket ile titreme kaybolur. İlerleyen dönemlerde titreme daha bariz bir hal alır. Diğer elde, vücudun diğer kısımlarında da görülebilir. Parkinson hastalarında titremenin tedavisinde hastalığa özgü ömür boyu kullanılmak üzere olan ilaçlar verilmektedir. İlaç ile tedavi edilemeyen hastalarda cerrahi ve beyin pili takılması gibi yöntemler kullanılmaktadır."
 


Tedavi yöntemleri


Titremenin tipi, karakteri, şiddeti ve dağılımı belirlendikten sonra sebebe yönelik araştırma planlayarak tedavi sağlanabilir. Kan tahlilleri, beyin ,omurilik ve sinir sistemine yönelik tetkikler yapılabilir. Elektromiyografi aleti ile yapılan özel yöntemlerle titreme analizleri yapılabilir. Altta yatan sebep saptandıktan sonra buna yönelik ilaç ve tedaviler seçilmektedir.
Kalıcı el titremelerinde titremenin şiddetine ve yaşamını etkilemesine göre tedavi düzenlenir. Şiddetli ve yaşamını etkileyen tipteki titremelerde kişiye sürekli kullanacağı ilaçlar verilir. İlaç seçiminde en az dozda ve en az yan etkisi olabilecek tek bir tip formüldür. El titremesinin ilaç tedavisinde ''beta bloker'' dediğimiz kalp ritim düzenleyiciler başta olmak sara ilaçları uygulaması kullanılmaktadır. Ellerde titreme yapabilen diğer nörolojik hastalıklar; multiple skleroz (MS), inme, travmatik beyin hasarı, ,beyincik ve beynin yıkımı ile giden ilerleyici hastalıklardır. Ayrıca vücuda dağılan sinir liflerinin hasarlandığı durumlarda, bazı omurilik hastalıklarında da ellerde titreme olabilir. Astım ilaçları, amfetamin gibi uyarıcılar , psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da yan etki olarak ellerde titremeye yol açabilir.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 08:53Yayınlanma Tarihi: 15.03.2016 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER