444 3 703

Şeker Hastalığını Ortadan Kaldırabiliyor

Genel Cerrahi Laparaskopik Bariyatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Muzaffer Al, Tip 2 şeker hastalığı ameliyatlarında pankreastaki insülin rezervlerini ve insülin yapabilme kapasitesini arttırarak hastaların ilaç ve insülin ihtiyaçlarını ortalama yüzde 85-90 oranında ortadan kaldırdıklarını söyledi. 

  20 yıldır şeker hastası olan 52 yaşındaki Veli Yanmaz, bir yakınının tavsiyesi ile Ordu’nun Fatsa ilçesinden Büyük Anadolu Hastanesi’ndeki Opr.Dr. Muzaffer Al’a gelerek ameliyat oldu. 300-400’lerde olan kan şekeri ameliyat sonrası 120-130’lere kadar düştü.

  5 yıldır insülin kullandığını belirten 52 yaşındaki Veli Yanmaz, “Yaklaşık 20-25 yıldır şeker hastasıyım. Yaklaşık 5 yıldır da günde 4 defa olmak üzere iğne kullanıyorum. İğne vurulduğum halde günün şartları, stres, yorgunluk, yoğun işimiz gereği şekerim 300-400 arasındaydı. Opr. Dr. Muzaffer Al’ı bir yakınımızın vasıtasıyla öğrendim. 1 hafta içerisinde de güler yüzü ile beni ameliyat etmek için ikna etmeyi başardı. Hocamız Muzaffer Al’dan Allah razı olsun. Şu anda şekerim ilaç ve insülin almadan 120-130’larda. Ameliyat olalı 5 gün oldu ve şekerim 150’den yukarı çıkmadı. Ameliyat sonrası kendimi çok iyi hissediyorum” dedi.

“ŞEKER HASTALIĞINI YÜZDE 85-90 ORANDA ORTADAN KALDIRABİLİYORUZ”

  Tip 2 şeker hastalığı ameliyatının güvenilir bir ameliyat olduğunu ifade eden Büyük Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi Laparaskopik Bariyatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Muzaffer Al, “Hastamız Veli bey, Ordu’nun Fatsa ilçesinden geliyor ve yaklaşık 20 yıldır şeker hastasıdır. Son 3 yıl içerisinde de yüksek dozda insülin kullanıyor. İnsülin kullanmasına rağmen kan şekerlerinde düşme sağlayamayan bir hastamızdı. Ameliyattan önce kendisine bazı testler yaptık. Bu testler neticesinde laparaskopik metabolik cerrahi ameliyatı uygulamayı karar verdik. Ameliyatın üçüncü gününden itibaren herhangi bir insülin ve ilaç vermeden kan şekerlerinde normale doğru geldiğini tespit ettik. Şu anda ortalama 130 civarında kan şekerleri ilaç ve insülin kullanmadan devam etmektedir. Bu sonuçlar hastamızda daha da aşağıya gelecek. Laparaskopik metabolik cerrahi kapalı yöntemle uyguladığımız bir operasyondur. İnce bağırsak kaynaklı hormonlar ki biz bunlara inkretinler diyoruz inkreatin içeren bağırsak kısmını daha öne alarak gıdanın bu bağırsağa daha erken geçmesini sağlıyoruz ve bu hormonlar gıda ile aktif hale geldiği zaman pankreastaki insülin rezervlerini arttırmakta ve insülin yapabilme kapasitesini arttırmaktadır. Aynı zamanda insülin direnci oluşturan hormonların aktivitesini azaltmaktayız. Böylelikle pankreastaki insülin rezervlerini ve insülin yapabilme kapasitesini arttırarak hastaların insülin rezerv ve aktivitelerine bağlı olarak ilaç ve insülin ihtiyaçlarını ortalama yüzde 85-90 oranında ortadan kaldırabiliyoruz. Güvenilir bir ameliyat, laparaskopik yani kapalı yöntemle ameliyatı gerçekleştiriyorum. Hastalar genellikle birinci gün ayağa kalkmakta, ikinci gün sıvı başlamaktayız. Üçüncü gün çorba şeklinde devam etmekte ve genellikle de beşinci günden sonra da normal hayatlarına geçebilmektedirler” diye konuştu.

 

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 08:53Yayınlanma Tarihi: 15.03.2016 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER