444 3 703

Zayıflama İğneleri: Ozempic ve Wegovy Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1 Yorum

 

Ozempic ve Wegovy gibi enjekte edilebilir ilaçların tip 2 diyabet ve obezite tedavisi için kullanımı son dönemlerde artmış durumda. Semaglutid bazlı bir ilaç olan Ozempic, tip 2 diyabetin tedavisi amacıyla Aralık 2017'de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından kabul gördü. Bunun yanı sıra semaglutid temelli başka bir ilaç olan Wegovy ise Haziran 2021'de FDA onayını alarak obezite tedavisinde kullanılabilir hale geldi. Her ne kadar bu iki enjekte edilebilir ilaç arasında çeşitli benzerlikler bulunsa da aralarındaki bazı belirgin farklar da mevcut. Bu ilaçların işleyiş biçimlerini, ortak yönlerini ve farklılıklarını sizler için derledik.

Ozempic Nedir?

“Ozempic nedir?” sorusu merak edenler için tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılan lisanslı bir reçete ilacıdır şeklinde yanıtlanabilir. Aktif maddesi semaglutid olan bu ilaç kan şekerini düzenlemeye yönelik olarak tasarlanmıştır ve ayrıca inme veya kalp krizi riskinin azaltılmasına yardımcı olabileceği bildirilmiştir. Kardiyovasküler hastalıkları olan kişilerin tedavisinde de etkili olduğu belirtilmiştir. (2)

Wegovy Nedir?

Wegovy semaglutid içeren bir enjeksiyon ilacıdır. Ozempic'in tip 2 diyabet tedavisi için kullanılmasına karşın Wegovy temelde bir kilo kaybı ilacıdır. Bu iki marka aynı aktif maddeyi taşısa da farklı kullanım amaçları için resmi lisanslara sahiptir. Wegovy'yi kullanabilmek adına vücut kitle indeksinizin (BMI) 30 kg/m2 veya üzeri (obezite) olması gerekir. Ayrıca yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, PKOS, astım veya uyku apnesi gibi kilo ile ilişkili durumlarınız varsa bu değer 27 kg/m2'ye (aşırı kilolu) indirilebilir. (3)

Ozempic ve Wegovy Arasındaki Fark Nedir?

Ozempic ve Wegovy birçok açıdan benzer özellikler gösterir. Her ikisi de semaglutid içerir ve enjeksiyon şeklinde uygulanır. Ancak bu iki ilaç arasındaki fark Wegovy'nin kilo verme ilacı olarak incelenip test edilmesi Ozempic'in ise diyabet tedavisi amacıyla geliştirilmiş olmasıdır. Ozempic tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanımına devam etmektedir. Özellikle kronik kilo kontrolü amacıyla tasarlanan Wegovy sadece kilo kaybı ilacı olarak reçete edilir. Wegovy'nin diğer bir özelliği ise daha yüksek dozlarda kullanılabilmesidir. Wegovy'nin en yüksek dozu 2,4 mg iken bu miktar Ozempic için 1,0 mg'dır. (6)

Semaglutid (Ozempic ve Wegovy) Nasıl Çalışır?

Ozempic ve Wegovy'de bulunan semaglutid iştah düzenleyici hormon olan GLP-1'in işlevini üstlenir. Açlık hissini azaltan ve tokluk süresini uzatan beyindeki reseptörleri hedefler. Bu durum kişinin tüketim miktarını azaltmaya ve dolayısıyla vücut ağırlığını düşürmeye teşvik eder. Ayrıca insülin salgısını artırır ve mide boşalmasını yavaşlatır ki bu da kan şekerinin denetimine yardımcı olur. Semaglutid sağlıklı yaşam tarzına geçiş ile birlikte kullanılırken etkili olur. Bu düşük kalorili diyet ve egzersizi içerir. Klinik çalışmalar kilo verme koçluğu eşliğinde semaglutid kullanan kişilerin tek başlarına semaglutid kullananlara göre daha fazla kilo kaybettiğini göstermiştir. (4)

Kilo Kaybı İçin Semaglutid Ne Kadar Etkilidir?

Zayıflama iğnesi içeriği olan semaglutidin vücut ağırlığını ortalama %15 oranında azalttığı belirlenmiştir. (1) Bu da onu kilo kaybı konusunda en başarılı anti-diyabetik ilaç yapmaktadır. (5) Kilo yönetimi söz konusu olduğunda hangi ilacın daha etkili olacağı büyük ölçüde kişinin bireysel ihtiyaçlarına, mevcut sağlık durumuna, aile geçmişi ve diğer risk faktörlerine bağlıdır.

Wegovy ve Ozempic Dozları Nasıldır?

Hem Wegovy hem de Ozempic haftada bir kez kendi kendine uygulanabilir ve önceden doldurulmuş enjeksiyon kalemleri şeklinde reçete edilir. Wegovy kullanıcıları genellikle ilk 4 hafta boyunca 0,25 mg'lık dozla başlar ve ardından her biri 4 haftalık olan bloklarda farklı doz seviyelerine geçerek maksimum 2,4 mg'lık (bakım dozu) doza kadar çıkar. Wegovy dozları aşağıdaki gibidir:

  • 0.25 mg (ilk ay)
  • 0.5 mg (ikinci ay)
  • mg (üçüncü ay)
  • 1.7 mg (dördüncü ay)
Ozempic dozları aşağıdaki gibidir:
  • İlk ay için 0.25 mg
  • İkinci ay için 0,5 mg
  • Beşinci aya kadar her ay için 1.0 mg
  • Duruma göre, haftada bir kez ozempic 1 mg alınabilir.

Wegovy ve Ozempic'in Yan Etkileri Nelerdir?

Zayıflama iğnesi kullanıcı yorumları ve uzman araştırmaları ile iletilen yan etkileri anlamak bir ilaca başlamadan önce gereklidir. Wegovy ve Ozempic'in yaygın yan etkileri arasında tat duyusunda değişiklikler, sindirim rahatsızlıkları (ishal, gaz, mide yanması/asit reflü vb.), kusma, bulantı, yorgunluk, sersemlik veya baş ağrısı bulunur. Pankreatit veya retinopati gibi nadir ama ciddi yan etkiler de mevcuttur. (5)

Ozempic ve Wegovy'nin Farklı Kullanımları Nelerdir?

Wegovy ve Ozempic aynı aktif bileşeni içerse de farklı amaçlarla kullanılır. Wegovy kilo kaybını teşvik etmeye ve kalp hastalıklarını önlemeye yönelikken Ozempic Tip 2 diyabet tedavisi için tasarlanmıştır.

Ozempic ve Wegovy'nin Kullanımları

Ozempic iğne tip 2 diyabetli ve bilinen kalp hastalığı olan hastaları tedavi etmek amacıyla FDA tarafından onaylanmıştır. Wegovy ise obez veya aşırı kilolu yetişkinlerde uzun süreli kilo yönetimine yardımcı olmak için FDA tarafından onaylanmıştır.

Hem Wegovy hem de Ozempic iştahı azaltır ve doktorlar bunları kilo kaybına yardımcı olmak amacıyla reçete edebilir. Her iki ilaç da sindirim sürecini yavaşlatarak ve iştahı azaltarak işlev görür. Bu nedenle doktorlar kilo yönetimi için herhangi birini reçete edebilir. Ancak Ozempic'in kilo kaybı için kullanılması endikasyon dışı bir kullanım olup çoğu sigorta şirketi bu durumda Ozempic'i karşılamaz.

Tip 2 diyabet tedavisi için tasarlandığı halde Ozempic etkili bir kilo yönetim aracı olabilir. Bu sebeple birçok klinisyen aşırı kilolu olan Tip 2 diyabetli kişilere kilo vermelerine yardımcı olmak için Ozempic'i reçete eder. Aynı şekilde Wegovy'nin Tip 2 diyabetli hastalar için off-label kullanımında da etkili bir alternatif olabileceğini gösteren çeşitli çalışmalar mevcuttur. Uzun vadeli klinik araştırmalar yaşam biçiminde yapılan değişikliklerle beraber 2,4 mg semaglutid alanların Tip 2 diyabet riskinin azaldığını ortaya koymuştur. Wegovy'yi bu dozda alan hastaların Tip 2 diyabet riskini %60'a kadar düşürebilir. (8)

Ozempic ve Wegovy Arasında Yan Etkiler Farklı mı?

Wegovy Ozempic yan etkileri genellikle gastrointestinal karakterdedir ve bu iki ilaç arasında belirgin bir fark yoktur. Ancak Wegovy daha yüksek dozda semaglutid içerdiği için yan etkiler Ozempic'e nazaran daha ağır olabilir. Hastalar genellikle mide bulantısı, kabızlık, ishal, karın ağrısı ve kusma gibi semptomlar bildirir.

İlaç yan etkilerinin çoğu zamanla hafifler ancak yaklaşık %10'luk bir hasta grubu herhangi bir iyileşme görmediği için ilacı bırakmak zorunda kalır. Aşırı durumlarda ciddi yan etkiler nedeniyle hastaneye yatış gerekebilir. Wegovy ve Ozempic'in yan etkileri hafif rahatsızlıktan şiddetli durumlara kadar değişebilir. Tedaviye başlamadan önce olası yan etkileri sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir. Bu görüşme sonucunda ilaçların sizin için uygun olup olmadığı konusunda bilinçli bir karar vermeniz mümkün olacaktır. (9)

Ozempic ve Wegovy Zayıflama İğnesi Fiyatları Nelerdir?

Ozempic ve Wegovy Türkiye fiyat aralığı merak edilen bir diğer konudur. Wegovy ve Ozempic fiyat aralığı belirli noktalara göre farklılık gösterir.

KAYNAKLAR

1.https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2032183

2.https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmoa1607141

3.https://www.medicines.org.uk/emc/files/pil.13801.pdf

4.https://www.nice.org.uk/news/article/nice-recommends-new-drug-for-people-living-with-obesity

5.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8717485/

6.https://www.ozempic.co.uk/hcp/dosing-guide.html

7.https://www.wegovy.com/

8.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19945338/

9.https://www.ashp.org/drug-shortages/current-shortages/drug-shortage-detail.aspx?id=813&loginreturnUrl=SSOCheckOnly

SIK SORULAN SORULAR

Yalnızca reçete ile verilen kilo verme ilaçları iştahı düşürme, tokluk hissini artırma veya yağ emilimini engelleme gibi işlevlere sahiptir.

FDA'nın belirlemelerine göre yaşam tarzını değiştirmeyi denemiş olmasına rağmen BMI 30 veya üzeri, BMI 27 veya üzeri ve obeziteye bağlı bir veya daha fazla sağlık sorunu (yüksek tansiyon veya diyabet gibi), yalnızca yaşam tarzı değişiklikleriyle üç ila altı ay içinde toplam vücut ağırlığının en az %5'ini kaybedemeyenler için kilo verme ilaçlarının kullanımı uygundur. Ancak tüm kilo verme tedavilerinin riskleri ve faydaları hakkında doktorla mutlaka konuşulması gerekir.

Ozempic® tip 2 diyabet hastası yetişkinlerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır ve 2017'den bu yana kullanılır. Beslenme düzeninin kontrolü ve egzersizle birlikte kan şekeri seviyelerini düşürmekte yardımcı olur. Ayrıca tedavi tip 2 diyabetli yetişkinlerde kalp krizi ve felç riskini de azaltabilir. Ozempic®'in kilo verme amacıyla veya lisanslı olarak kullanılması söz konusu olmasa da kilo kaybına yol açabilir. Yani hem aşırı kilolu hem de tip 2 diyabet hastası olan kişiler tarafından tercih edilebilir.

Wegovy® 2021 yılında Amerika'da onaylanıp yakında İngiltere'de satışa çıkacak olan bir kilo verme ilacıdır. Wegovy® kalori kısıtlamalı diyet ve sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleriyle beraber kilo vermenizi ve kilo kaybınızı sürdürmenizi destekler. Bu bir diyabet ilacı değildir.

Bu iki ürün aynı etken maddeyi içeriyor olsa da birbirlerinin alternatifi olarak kullanılamaz. Eğer diyabetinizi Ozempic® ile kontrol altında tutuyorsanız Wegovy®'ye geçiş yapamazsınız çünkü bu ilaç diyabet için onaylanmamıştır.

Her iki ilacı aynı anda almak doğru değildir. Hem Wegovy® hem de Ozempic® bir GLP-1 reseptör agonisti olan semaglutid içerir. Wegovy® alırken semaglutid içeren başka bir ilaç kullanmanız önerilmez. Ayrıca herhangi bir GLP-1 reseptör agonisti veya farklı bir kilo kaybı ilacını da kullanmaktan kaçınmalısınız.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 18.03.2024 13:47Yayınlanma Tarihi: 18.03.2024 08:37
1 Yorum

08 Nisan 2024 tarihinde
Mustafa Uyar

Ozempic kullanırken şeker hapinida kullanmam gerekir mi

Büyük Anadolu Hastaneleri
08 Nisan 2024 tarihinde

Merhaba tüm sorularınızı BAH Alo Doktorum danışma hattına 0532 260 21 31 numaralı telefondan yalnızca WhatsApp mesajı olarak iletebilir, uzmanımızdan en doğru yorumu alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Ekle


KATEGORİLER