444 3 703

19 Haftalık Gebelik

 

19 haftalık gebelik döneminde karın bölgeniz belirgin bir şekilde büyümeye başlar. Bu büyüme sonraki haftalarda devam eder. 19.haftada olan hamilelik süreci ikinci üç aylık periyodu temsil eder. Yani bebeğiniz anne karnında dördüncü ayını tamamlamış ve hızla gelişmeye devam etmektedir. Bu da hamileliğin zorlu evresinin yarısını tamamladığınız anlamına gelir. Bu noktadan itibaren bebeğinizle aranızdaki bağ daha da derinleşir. Zaman zaman birbirinizi tamamen hissedebilirsiniz. İkinci trimester genellikle daha rahat geçse de sonuçta karnınızda bir bebek gelişir ve bu durum kesinlikle bazı zorlukları beraberinde getirecektir. Kendi vücudunuzdaki değişimler zaman zaman sizi rahatsız etse de bebeğinizin gelişim süreci sizi mutlu edecektir. İşte gebeliğin 19.haftasına dair bilinmesi gerekenler:

19 Haftalık Gebelikte Neler Olur?

19. haftada bebeğinizin boyu yaklaşık 15 cm ve kilosu yaklaşık 220 gramdır. Bebeğiniz artık mango büyüklüğündedir. Bu süreçte bebeğin beyin gelişimi hızlanır ve sinir hücrelerinin oluşumu devam eder. Bebeğin duyu organları da gelişmektedir. Bu haftada itibaren bebek dışarıdan gelen sesleri kolaylıkla algılayabilir. Bu haftalık gebelikte bebeğin cildi de hala şeffaftır ancak altındaki kan damarları görünür durumdadır. Bebek yavaşça yağ depolanmaya başlar ve bu esnada cilt daha opak bir görünüm kazanır. Ayrıca stetoskop yardımıyla bebeğinizin kalp atışlarını dinleyebilirsiniz. Bebek hareketlerini hissetme ihtimaliniz de var ancak ilk defa anne adayları için belirsiz olabilir. Her hamilelik farklı olduğundan bu bilgiler genel bir kılavuz olarak düşünülmelidir.

19 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek gelişimi durmaksızın devam eder ve geçen haftadan bu yana büyüme hız kesmeden devam eder. Yaklaşık bir mango boyutunda olan 19 haftalık bebekte kilo ve boyun belirli değerler arasında olması beklenmektedir.

Ağırlık: 200-220 gram

Boy: 13-15 cm

19. haftada yapılan ultrason muayenesinde bebeğin uzunluğu ve ağırlığı tahmin edilen değerlerden farklı olabilir. Bu tür durumlarda her bebeğin kendine özgü olduğu ve gelişimde bireysel değişkenliklerin olduğu unutulmamalıdır. Gelecek süreçte bu takip edilmelidir. Eğer bebeğin boyu ve ağırlığında normal artış devam ediyorsa endişelenilecek bir durum yoktur.

19 Haftalık Bebekte Sistemlerin Gelişimi ve Yeni Kazanılan Beceriler

Bebeğinizin doğumdan sonra sağlıklı bir yaşama sahip olabilmesi için sistemleri ve organlarının gelişimini tamamlaması gerekir. Tam olarak gelişmemiş olsa da 19 haftalık bebekte belirli yetenekler gözlenebilir. Bu gelişimler aşağıdaki gibidir:

 • Sinir Sistemi: Sinir hücrelerinin etrafında yağ ve protein içeren miyelin kılıflar oluşmaya başlar. Bu kılıf sinirsel uyarıları hızlandırarak neredeyse elektriksel bir hızla bilgi aktarımını mümkün kılar. Beynin ve omuriliğin gelişmesi merkezi ve çevresel sinir sistemleri arasındaki bağlantıyı güçlendirir. Bu sayede bebek kontrolsüz iskelet hareketlerinden kontrollü hareketlere geçer. Kendi isteğiyle göbek kordonunu tutabilir, güçlü tekmeler atabilir. Uyku ve uyanıklık döngüsü beyin kontrolünde oluşturulmaya başlar belirli saatlerde uzun süreli uyku ve uyanıklık dönemleri yaşayabilir.
 • Dolaşım Sistemi: Kalp, dakikada yaklaşık 140-150 defa atarak kanı tüm vücuda pompalar. Kan hacmi artış gösterdiğinden damarlar, bebek derisi altından bile görülebilir hale gelir.
 • Sindirim Sistemi: Gelişmiş yutma refleksiyle bebek amniyotik sıvıyı yutar ve bu sıvının içindeki protein, üre, asit gibi maddeleri midene taşır. Sindirim sistemi ilk sindirim süreçlerini midede başlatır. Sindirilen içerik, bağırsaklara geçip orada emilim işlemine tabi tutulur. Sindirim sonucu oluşan atıklar kalın bağırsakta toplanarak koyu renkli ve macun gibi bir madde oluşturur. Bu maddeye mekonyum denir ve bebek doğduktan sonra ilk dışkısıdır.
 • Solunum Sistemi: Bronşçukları takip eden solunum kanalları 19. gebelik haftasında hala ilkel durumdadır. Bebek, yetişkin bir insan gibi nefes alıp vererek bu ilkel solunum yollarını amniyotik sıvı ile doldurur. Böylece 19 haftalık fetus ilk solunum alıştırmalarını yapmış olur.
 • Destek ve Hareket Sistemi: Kemikler, kaslar ve eklemler hızla büyümeye devam eder. Kıkırdak yapıdaki kemikler kalsiyuma doyarak kemikleşme sürecini sürdürür. Kaslar daha güçlü, eklemler daha hareketlidir. 19 haftalık fetus size yüz kaslarıyla ifade bile verebilir. Damakların altında ilk diş serisi gelişmeye başlar.
 • Boşaltım Sistemi: Böbrekler tamamen olgunlaşmamış olsa da kanı filtre edebilecek yapılar basit seviyede oluşmuştur. Bebek amniyotik sıvıyı içer ve bu sıvıdaki maddeler kanına karışır ve sonra ilkel filtreleme birimlerine ulaşır. Burada süzülür ve idrar oluşur. 19 haftalık bebek, idrarını amniyotik sıvının içine yapar ve daha sonra bu idrarlı sıvıyı tekrar yutar. Bu döngü doğum zamanına kadar devam eder.
 • Üreme Sistemi: Kız bebeklerde rahim, vajina ve fallop tüpleri oluşmuştur, gelecek haftalarda boyutları büyüyecektir. Gebeliğin 19. haftasında kız bebeğin yumurtalıkları milyonlarca ilkel yumurta hücresini barındırır. Erkek bebeklerde üreme organları gelişmiştir. Eğer testisler önceki haftalarda skrotuma inmemişse, bu hafta inebilirler. Hala bebeğin cinsiyetini bilmiyor ancak "19 haftalık bebekte cinsiyet belirlenebilir mi?" diye merak ediyorsanız; doktorunuz muhtemelen bu hafta bebeğinizin cinsiyetini size söyleyecektir.
 • Bağışıklık Sistemi: Bir bebeğin aktif bağışıklık sistemi, hamileliğin 19. haftasına kadar gelişmez. Üçüncü trimesterden sonra, anneden plasentayla taşınan antikorlar bebek bağışıklığına destek olur. Bebeğin derisini amniyot sıvısının zararlarından korumak için, cildinin üzerinde verniks kazeoza adında bir kremsi tabaka meydana gelir. Bu katman aynı zamanda potansiyel enfeksiyonlara yol açabilecek maddelerin amniyon sıvısı yoluyla bebek vücuduna girişini engeller ve dolayısıyla bebeğin bağışıklığını güçlendirir.

19 Haftalık Bebekte Duyu Organları Gelişimi

Beynin idaresindeki duyu organları hamileliğin 19.haftası itibariyle şu şekilde gelişim gösterir:

 • Göz ve Görme Duyusu: Gözler artık başta olmaları gereken yerdedir. Göz kapakları hala açılmaz veya kapanmaz ama göz kasları oldukça gelişmiştir ve gözlerini yuvalarında serbestçe hareket ettirebilir.
 • Kulak ve İşitme Duyusu: Kulak kepçesi daha önce formunu almıştı. Kulakların üstünde olması gereken konuma doğru büyümeye devam ederken, işitme yeteneği de gelişir. 19 haftalık bir fetüs annesinin sesini henüz duyamaz ancak belirli frekansta sesleri algılayabilir.
 • Deri ve Dokunma Duyusu: Deri yağ depolamaya devam eder ve cildin üzerindeki kırışıklıkları doldurarak daha dolgun bir görünüm kazandırır. Cilt yüzeyinde verniks kazeoza adı verilen kremsi tabaka birikmeye ve kalınlaşmaya devam eder. Parmak uçlarında parmak izleri belirmeye başlar, el ve ayak tırnakları uzar. Lanugo adlı ince tüyler artar ve vücudu kaplar. Bebek deri altında yağ depoladıkça, bu ısı yalıtımını sağlayacak ve bu nedenle ilerleyen haftalarda tüyler dökülmeye başlayacaktır. Şeffaf olan deri tabakasının altında damarlar belirginleşir. Dokunma duyusu geliştikçe bebek çeşitli bölgelerde sıcaklık, basınç gibi uyarıları hissedebilir. Saçlı deride saç folikülleri oluşur.
 • Dil ve Tatma Duyusu: Bebeğin tat tomurcukları tamamen oluşmuştur. Anne tarafından yenen yiyeceklerin tadını amniyotik sıvı sayesinde alabilir. Dolayısıyla, bebeğiniz şimdiden belirli yiyeceklere karşı bir eğilim göstermeye başlamış olabilir.
 • Burun ve Koklama Duyusu: Tatma ve koku alma merkezleri beyinde birbirine oldukça yakın yerlerde bulunurlar ve bu nedenle birlikte çalışırlar. Bebeğin tatma duyusu geliştiği gibi koklama duyusu da gelişmiştir. 19 haftalık bir bebek, annenin tükettiği yiyeceklerin aromasını, burnuna gelen amniyotik sıvı aracılığıyla hissedebilir.

Peki 19 haftalık gebelik kaç aylık? Hamileliğin 19.haftasında bebek yaklaşık 4 ay 13 günlüktür.

19 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

19 haftalık gebelik karnı dışında diğer değişimler yaşanmaya devam eder. Bu değişimler aşağıdaki gibidir:

 • Ciltte lekelenme: Hamilelik hormonlarının etkisiyle özellikle burun, alın ve yanak bölgelerinde renk değişiklikleri görülebilir. Bu lekeler genellikle doğumdan sonra kaybolur. Ancak lekelerin kalıcı olmasını istemiyorsanız, güneş kremini kullanmadan cildi güneşe maruz bırakmamak önemlidir.
 • Sık idrara çıkma ve idrar yolu enfeksiyonları: Büyüyen rahim, idrar yoluna ve mesaneye baskı uygular. Bu durum mesanenin hızla dolmasına ve sık idrara çıkmaya neden olur. Ayrıca, tıkanma potansiyeli olan idrar yollarında bakteri çoğalmasına ve enfeksiyonlara yol açabilir.
 • Hamilelik çatlakları: Bebeğin büyümesiyle birlikte karın, göğüsler, kalça ve bacak bölgelerinde genişleme yaşanır. Bu genişleme ciltte çatlaklara neden olabilir. Bu ince ve kalıcı izlerin artması muhtemeldir. Bu durumu önlemek için kilo alımını kontrol altında tutmak ve cildi nemlendirmek için çatlak kremi kullanmak önemlidir.
 • Ayaklarda şişlik ve büyüme: Bebeğin gelişimi için ilk olarak rahmin esnemesi gereklidir. Rahim kaslarını gevşeterek bebeğe yer açmak amacıyla salgılanan hamilelik hormonları, iskelet kaslarını da gevşetir. Özellikle ayaklar ve kalçalar üzerindeki gevşemiş kaslara eklenen doğum kiloları ve bebeğin ağırlığı nedeniyle bu bölgelerde genişleme ve şişme görülebilir. Bazı hamile kadınların ayakları genişler ve bu durum kalıcı olabilir, doğum sonrasında ayak numarası yarım ya da 1 numara artabilir.
 • Bel ve sırt ağrıları: İkinci trimesterden itibaren bel ve sırt ağrısı en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olur. Bunun nedeni, büyüyen karnın anne vücudundaki ağırlık merkezini değiştirmesi ve annenin gebelik süresince alınan kilolardır.   
 • Burunda tıkanıklık ve kanama: Hamilelik hormonları mukoza zarlarını şişiren kan hacmini arttırır. Bu durum burun tıkanıklığı ve kanamaya yol açabilir. Mide yanması ve hazımsızlık: Hamilelik hormonları kas hareketlerini yavaşlatır, bu nedenle mide ve bağırsaklardaki kas hareketleri de yavaşlar. Sindirimin yavaşlaması, mide yanması, ekşi hissiyat, kabızlık gibi belirtilere sebep olabilir.
 • Mide yanması ve hazımsızlık: Hamilelik hormonları kas hareketlerini yavaşlatır bu nedenle mide ve bağırsaklardaki kas hareketleri de yavaşlar. Sindirimin yavaşlaması, mide yanması, ekşi hissiyat, kabızlık gibi belirtilere sebep olabilir.
 • Hemoroid: Bebeğin ağırlığının artması, bağırsaklara basınç yapar ve hamilelik hormonlarının etkisiyle kaslar gevşer. Bu durum bağırsakların anüsten dışarıya doğru itilmesine sebep olur ve oldukça rahatsız edici olan hemoroid belirtisi ortaya çıkabilir. Ayrıca 19. haftadan itibaren kabızlık belirtisi de eklendiğinde durum daha karmaşık bir hale gelebilir.
 • Göğüslerde büyüme ve hassasiyet: Gebeliği sürdüren hormonlar, süt bezlerini doğumdan çok önce harekete geçirir. Bu uyarı, süt kanallarında süt salgısının üretilmesini ve göğüslerde gerginlik ve hassasiyet yaratır.
 • Baş dönmesi: Kan basıncının düşmesine bağlı olarak bazı hamile kadınlarda düşük tansiyon görülebilir. Tansiyon düştüğünde baş dönmesi normaldir. Baş dönmesini önlemek için; hızlı bir şekilde ayağa kalkmamalı, aç kalmamalı, sıcak suyla banyo yapmamalısınız.

19. Hafta Gebelikte Sık Görülen Semptomlar Nelerdir?

19. haftadaki gebelikte genellikle aşağıdaki belirtiler görülür:

 • Mide rahatsızlıkları ve kusma: Bu belirtiler genellikle hamilelik hormonlarının bir sonucudur ve çoğunlukla sabahları daha yoğun hissedilir.
 • Aşırı yorgunluk: Bebeğinizi büyütmek için vücudunuz ekstra enerji gerektirir bu da sizi yorgun hissettirebilir.
 • Sırt ağrısı: Bebeğiniz geliştikçe vücudunuz bu değişikliği dengelemeye çalışır. Bu durum genellikle bel kısmında ağrılara yol açar.
 • Baş dönmeleri ve baygınlık: Artan kan hacmi nedeniyle bazı kadınlar baş dönmesi yaşayabilir.
 • Kabızlık: Hamilelik hormonları sindirim sürecini yavaşlatır, bu durum kabızlık problemini tetikleyebilir.
 • Duygu dalgalanmaları: Hormonal değişimler duygusal iniş çıkışlara sebep olabilir.
 • Görme sorunları: Bazı kadınlar hamilelikleri boyunca geçici görme bozukluğu yaşayabilirler.
 • Göğüs hassasiyeti ve büyümeleri: Göğüsleriniz bebeği beslemeye hazırlanırken büyüyebilir ve hassas hale gelebilir.

19. Hafta Gebelik Riskleri Nelerdir?

19. hafta hamilelik genellikle hamileliğin ikinci trimesterının ortasını temsil eder ve bu dönem genellikle en konforlu dönem olarak kabul edilir. Ancak bu dönem çoğunlukla sorunsuz geçse de bazı riskler hala var olabilir. Bu riskler aşağıdaki gibidir:

 • Düşük Doğum Ağırlığı: Eğer gebelik boyunca sağlıklı beslenme düzeni izlenmezse bebek düşük doğum ağırlığı ile doğabilir.
 • Anemi (Kansızlık): Hamilelik sürecinde vücudun demir ihtiyacı artar. Demir tüketimi yeterli olmazsa anemi problemi ortaya çıkabilir.
 • Gestasyonel Diyabet: Bu hamilelik sırasında meydana gelen bir diyabet türüdür. Genellikle 24-28. haftalar arasında teşhis edilir ancak 19. haftada da görülme riski bulunmaktadır.
 • Preeklampsi: Yüksek kan basıncı ve idrarda protein çıkmasıyla karakterize olan bir durumdur. Çoğunlukla 20. haftadan sonra başlar fakat daha erken dönemlerde de görülebilir.
 • Plasenta Previa: Bu durumda, plasenta rahim ağzını kısmen veya tamamen örter. Her ne kadar 20. haftadan önce daha yaygın olsa da herhangi bir dönemde ortaya çıkabilir.

Bu riskler bulunsa bile düzenli sağlık kontrolü ve sağlıklı yaşam tarzı, riskleri en aza indirebilir. Ancak herhangi bir anormal belirti fark ederseniz derhal bir sağlık uzmanına başvurun.

İpuçları

2. trimester genellikle gebeliğin ilk ve son trimesterine göre daha hafif geçse de 19 haftalık hamilelikte bazı semptomlar annenin durumunu zorlaştırabilir. Basit önleyici tedbirler almak hamilelik sürecini daha keyifli kılar. İşte 19.haftalık gebelik süreci ile ilgili dikkate almanız gereken bazı ipuçları:

 • "İki canlıyım" diyerek gereksiz yere fazla yemeyin ve kilo alımını kontrol altında tutun. Eğer normalden çok daha fazla kilo alırsanız bir kadın doğum uzmanına danışın ve bir diyetisyenden yardım alın.
 • Aşırılığa kaçmamak şartıyla egzersizi ihmal etmeyin.
 • Mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın ve uzun süre ayakta durmaktan kaçının.
 • Rahat uyku için belinizin ve bacaklarınızın altına yastıklar koyarak uyuyun.
 • Cildinizdeki koyu lekeleri azaltmak için doğal içerikli bir güneş kremi satın alın ve korumasız olarak güneşe çıkmayın.
 • Cildinizi nemlendirici özellikteki doğal yağlar veya çatlak kremleri kullanarak nemli tutun. Krem ya da yağ kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

19 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Hamilelik sürecinin hem anne adayı hem de bebek için sağlıklı geçmesi için annenin kontrollü kilo alması gereklidir. 19 haftalık hamilelikte ne kadar kilo almanız gerektiğini merak ediyorsanız genellikle yaklaşık 3.5-5.5 kilo almanız beklenir. Ancak bazı anne adayları mide bulantısı, iştahsızlık gibi semptomlar nedeniyle sık sık kusabilir ve yeterince beslenemez. Bu durumlarda kilo almak yerine kilo kaybedebilir.

19 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelik süreciniz boyunca tükettiğiniz besinler bebeğinize de ulaşır. Bu nedenle nasıl bir beslenme programına sahip olduğunuz çok önemlidir. 19 haftalık hamilelikte beslenmede aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Hamile olduğunuz için iki kişilik yemeği haklı görmeyin. Günde yaklaşık 300-350 kalori ekstra almanız uygundur. Bu ekstra kaloriyi iki meyve yiyerek karşılayabilirsiniz.
 • Gün içerisinde 3 ana öğün ve 3 ara öğün olacak şekilde toplamda 6 öğün yemenizi öneririz.
 • Öğünlerinizde karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral miktarınızı dengeli bir şekilde almayı unutmayın.
 • Kızartma yerine haşlama, fırınlama veya buğulama gibi daha sağlıklı pişirme teknikleri kullanın.
 • Diş kaybını önlemek ve kemik ağrılarını hafifletmek amacıyla kalsiyumdan zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin.
 • Günde en az 2 litre su içmeye çalışın ve yaz aylarında bu miktarı arttırın.
 • Lifli gıdaların tüketimini arttırın.
 • Dengeli, yeterli ve düzenli beslenmeyi hedefleyin.

Egzersiz Önerileri

Doktorunuzdan onay aldığınız sürece ve düşük riskiniz, iskelet sistemi problemleriniz veya benzer sağlık sorunlarınız yoksa hamilelik sürecinde spor yapabilirsiniz. Hamileliğinizin hangi haftasında olduğunuza bağlı olarak spor tipi ve temposu değişecektir. 19 haftalık hamileyken güvenle yapabileceğiniz egzersizler aşağıda listelenmiştir:

 • Hafif tempoda yürüyüş
 • Omurgayı güçlendirici esneme hareketleri
 • Grupla yapılan egzersizler
 • Pilates
 • Yüzme
 • Yoga
 • Meditasyon

19 Haftalık Gebelikte Kontrol Listesi

19 haftalık gebelik yorumları ve uzman görüşlerine göre anne adaylarının kontrol listesinde aşağıdaki detaylar mutlaka bulunmalıdır:

 • Hamileliğinizin 19. haftasında genetik anomalilerin görülme olasılığını belirlemek için amniyosentez ya da 4'lü tarama testi yaptırabilirsiniz.
 • Gelecek haftada sizin ve bebeğinizin ne gibi durumlarla karşılaşacağı konusunda bilgi edinmelisiniz. Bu süreç hakkında bilgi almak için internet üzerindeki güvenilir kaynakları veya kişisel gelişim kitaplarını kullanabilirsiniz.
 • 19 haftalık gebelik ultrason görüntüsü cinsiyet bilgisi edindiyseniz isim seçme sürecine başlayabilirsiniz. Ayrıca cinsiyeti biliyorsanız artık hangi renkte giysiler alacağınıza karar verebilir ve bebek için alışverişe çıkabilirsiniz.
 • Eğer doğumdan önce son bir tatil planınız varsa bu hafta tatil yapmak için ideal olacaktır.

Gebelik sürecinde bebeğinizin gelişimini en iyi şekilde desteklemek ve kendinize hamilelik sürecini daha kolay hâle getirmek istiyorsanız sürece hakim olmanız önemlidir. Anne adayı olarak 19. haftada neler yaşayacağınızı bilmeniz hem sizin hem de bebeğiniz için faydalı olacaktır.

 

KAYNAK: https://www.thebump.com/pregnancy-week-by-week/19-weeks-pregnant

SIK SORULAN SORULAR

19 haftalık gebelik döneminde bebek genellikle rahmin orta kısmında yer alır. Bu aşamada bebeğin başı aşağıya doğru ve ayakları yukarıya doğru konumlanmış olabilir. Ancak bu pozisyonlar gebeliğin ilerleyen haftalarında değişebilir. Bebeğinizin tam olarak nerede olduğunu belirlemek için ultrason taraması en iyi yöntemdir.

19.haftadaki bir bebek genellikle 15-18 santimetre uzunluğunda ve 190 ile 225 gram ağırlığındadır.

Gebeliğin 19.haftasındaki muayene sırasında, jinekoloji uzmanı bebeği ultrason ile detaylı bir şekilde inceleyecektir. Bebeğin organlarına dikkatlice bakılır ve hareketlerinin ayına uygun olup olmadığı kontrol edilir. Ultrason sırasında bebeğin biyometrik ölçümleri alınır. Amniyotik sıvının miktarı, plasentanın durumu ve işlevi de değerlendirilir. Bebeğin kalp aktivitesi ve konumu gibi faktörler önemlidir. Ayrıca doktor bu haftada bebeğinizin cinsiyetini belirleyebilir.

Hormonal değişimler ve büyüyen karın sebebiyle artan idrar ihtiyacı, sırt ağrısı gibi durumlar anne adayının uykusunun düzensizleşmesine ve sıkça uyanmasına neden olabilir. Burun tıkanıklığı da 19.haftada sık rastlanan bir semptomdur ve uykuyu zorlaştırabilir.

Bebeğin hareketlerini genellikle kelebekler uçuşuyormuş gibi ya da hafif bir gıdıklanma hissi olarak tarif ederler. Bebek, 19. haftalık hamilelikte hala bolca hareket alanına sahip olduğu için rahatça hareket eder. Anne adayının günlük aktiviteleri bebeği sakinleştirir ve bu sayede bebek gün boyunca uyur. Ancak anne adayı özellikle akşamları dinlendiğinde bebek daha aktif olur.

Bebeğin cinsiyeti genellikle 19. haftada tamamen belirlenmiştir. Ancak bazen bebeklerin duruşlarından dolayı cinsiyetleri net olarak görülemeyebilir. Bu nedenle, bebeğin pozisyonuna bağlı olarak küçük bir yanılgı yaşanabilir.

Gebelik esnasında çatlaklar oldukça yaygın bir durumdur. Cildi nemlendirmek ve rahatlatmak amacıyla soğuk preslenmiş badem, susam, buğday veya Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar veya kremler kullanılabilir. Bu ürünler aynı zamanda cilt bakımına da yardımcı olur. Bol su tüketmek de cildin nemli kalmasını sağlar.

Femur uzunluğu (FL), kalça ile diz arasındaki femur adlı kemiğin uzunluğudur. Bu kemik, vücuttaki en uzun kemiktir ve bebeğin boyunun gelişimi bu haftada normal bir femur uzunluğu 28 mm olup, alt limiti 24 mm ve üst limiti ise 33 mm'dir.

Hamilelik sırasında halsizlik enerji düşüklüğü ve yorgunluk tamamen normaldir. Hormonal değişimler ve bebeğin anne karnındaki büyümesi, anne adayının daha çabuk yorulmasına ve kendini halsiz hissetmesine yol açabilir.

Hamilelik sürecinde bağırsak fonksiyonları genellikle yavaşlar ve bu da kabızlık problemine neden olabilir. Dolayısıyla hemoroid riski artar ve bu durum hamilelik esnasında oldukça yaygın görülür.

İdrar yolu enfeksiyonları hamilelik süresince sıklıkla rastlanan sağlık sorunları arasındadır. Mesane enfeksiyonu olan sistit, en yaygın idrar yolu enfeksiyonlarından biridir.

Gebelik döneminde rahmin büyümesi ve destek gerektirmesi nedeniyle kasıklarda ağrı olabilir. Hamilelik ilerledikçe bu ağrının yoğunluğu artabilir. Kasık bölgesinde sağ ya da sol tarafında kramp şeklinde ağrılar yaşanabilir ve bunlar bebek pozisyonuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Genellikle hamilelik sindirim sorunlarına yol açar. Tüm gebe kadınların yaklaşık yüzde 44'ünde karın ağrısı, kabızlık ve gaz problemi görülür.

Hamilelik döneminde birçok anne adayı karın ağrısından yakınır. Bu ağrı genellikle hafif ya da şiddetli olmasına rağmen zararsızdır ve çoğunlukla bebeğin büyümesine bağlıdır. Gebeliğin ilerlemesi ile semptomlar daha belirgin hale gelebilir.

Hamilelik sırasında görülen yaygın problemler arasında akıntı bulunur. Hormonal değişimler sebebiyle bu durum yaşanabilir. Genellikle bu akıntılar kokusuz, renksiz ve şeffaftır. Ancak akıntının kokulu, kaşıntılı ve ağrılı olması durumunda ne zaman olursa olsun bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Östrojen, progesteron, prolaktin gibi hormonlar hamilelik döneminde vücutta çeşitli değişimlere neden olur ve emzirmeyi destekler. Memelerden sıklıkla üçüncü trimesterde ya da doğuma yakın dönemde sıvı gelmesi görülür ancak bazı gebelerde daha erken dönemlerde de bu durum yaşanabilir.

2. trimesterde uyku düzeninde bozulmalar yaşanabilir. Anne adayının bacakları arasına yastık koyması uykuda daha rahat bir konum sağlayabilir.

Hamilelik sürecinde terleme rahatsızlık verici olabilir ve yaygın olarak görülür.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 26.03.2024 15:02Yayınlanma Tarihi: 26.03.2024 07:56
Yorum Ekle


KATEGORİLER