444 3 703

Baso Tahlili Nedir? Baso Düşüklüğü, Yüksekliği

 

BASO, kan tahlil sonuçlarında görülen bazofilleri temsil eder. Bazofiller, kemik iliğinde üretilerek vücuttaki birçok dokuda bulunan ve tüm hücrelerin %1'ini oluşturan beyaz kan hücreleridir. Bu hücreler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bunun yanı sıra akyuvarların da %1'ini oluştururlar. Bazofillerin yüksek ya da düşük olması bazı belirtilerin yaşanmasına neden olabilir. "Kan tahlilinde baso nedir?" sorusunun yanıtını ve bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Baso Hücreleri Nerede Bulunur?

Bazofiller, kan dolaşımındadır ve kan dolaşımı ile vücudun çeşitli bölgelerine taşınır. Baso hücreleri, ya da bazofiller, beyaz kan hücrelerinin bir türüdür ve bağışıklık sistemi tepkilerinde önemli roller oynarlar. Bazofiller, vücutta çeşitli yerlerde bulunabilir ve görevlerini farklı ortamlarda yerine getirirler. İşte bazofillerin bulunduğu başlıca yerler:

 • Kemik İliği: Bazofiller, kemik iliğinde üretilir. Tüm kan hücreleri gibi, bazofiller de kemik iliğindeki hematopoietik kök hücrelerden gelişirler. Kemik iliği, bu hücrelerin üretildiği ve olgunlaştığı birincil yerdir.
 • Kan Dolaşımı: Olgun bazofiller kemik iliğinden kan dolaşımına salınırlar. Kan dolaşımında, bazofiller toplam beyaz kan hücrelerinin yaklaşık %0.5 ila %1'ini oluşturur. Kan dolaşımı, bazofillerin vücudun farklı bölgelerine taşınmasını ve bağışıklık tepkisi gerektiğinde hızla hareket etmelerini sağlar.
 • Doku ve Organlar: Bazofiller, dolaşımdan doku ve organlara göç edebilirler. Özellikle alerjik reaksiyonlar veya enfeksiyon gibi bağışıklık tepkileri sırasında bazofiller, etkilenmiş bölgelere geçerler. Bu bölgelerde, histamin ve diğer kimyasal maddeleri salgılayarak iltihaplanma ve bağışıklık tepkisini tetiklerler.
 • Bağışıklık Sistemi: Bazofiller, bağışıklık sisteminin bir parçası olarak lenf düğümleri, dalak ve diğer bağışıklık sistemi organlarında da bulunabilirler. Bu organlarda, bazofiller patojenlere karşı hızlı bir savunma mekanizması sağlamak için hazır durumda beklerler.
 • Mukozal Yüzeyler: Bazofiller, mukozal yüzeylerde de yer alabilirler. Bu yüzeyler, vücudun dış dünyayla temas ettiği bölgelerde, örneğin solunum yolları, sindirim sistemi ve genitoüriner sistemde bulunurlar. Bu bölgelerde bazofiller, alerjenlere ve patojenlere karşı hızlı tepki vermek için önemlidir.

Baso (Bazofil) Hücrelerinin Fonksiyonu Nedir?

Bazofil hücrelerinin vücuttaki işlevleri aşağıdaki gibidir:

 • Bazofiller, iltihaplanmaya yol açan kimyasal maddeleri serbest bırakır ve böylelikle damarların genişlemesini, daha fazla kan akışını teşvik eder. Bu da yaralanmanın veya enfeksiyonun oluştuğu bölgeye daha fazla beyaz kan hücresi ve diğer bağışıklık hücrelerini taşır.
 • Alerji yapan maddelere maruz kalındığında bazofiller alerjen maddeleri serbest bırakır ve alerjik semptomların oluşmasına neden olur. Gözlerde sulanma, kaşıntı, burun akıntısı ve kurdeşen bu belirtilerdendir.
 • Bazofiller parazit enfeksiyonlarına karşı savunmada da etkilidir. Parazitlere karşı saldırıya geçen bazofiller, enfekte bölgelerde inflamasyonu başlatır ve diğer bağışıklık hücrelerinin gelmesini sağlar.
 • Bazofiller bağışıklık sistemi hücreleri arasında koordinasyon ve iletişimi de sağlar.

Baso Kan Tahlili Nedir?

Baso nedir kan tahlili sonuçlarında neyi ifade eder?” sorusunu; baso olarak da adlandırılan bazofil, kandaki önemli bileşen olan beyaz kan hücrelerinden biridir. Beyaz kan hücreleri, vücudun bağışıklık sisteminin parçası olarak enfeksiyonlarla mücadele eder. Bazofil kan tahlili de kandaki bazofil seviyelerini ölçmek adına uygulanan bir laboratuvar testidir ve tam kan sayımı olarak adlandırılan kapsamlı bir testin parçası olarak uygulanır şeklinde yanıtlayabiliriz.

Baso Kan Tahlili Normal Değeri Kaç Olmalı?

Kan tahlili baso nedir? Tahlil normal değeri kaç olmalıdır?” sorusunun yanıtı da merak edilen konulardan. Sağlıklı bireylerde bulunan bazofil sayısı, beyaz kan hücresinin %1’ine denk gelir. Bu rakamlar yetişkin bireylerde mikrolitre kan başına 0-300 ml bazofile eşittir. Bu aralığın üstüne çıkan değerler bazofil yüksekliği olarak adlandırılır.

Baso Kan Tahlili Düşüklüğü Nedenleri

Baso düşüklüğü tıp literatüründe bazopeni olarak adlandırılır. Bu durum bazofil sayısı normalin altına düştüğünde meydana gelir. “Baso nedir kan tahlili sonuçlarının düşüklüğün nedenleri nelerdir?” sorusu aşağıdaki gibi yanıtlayabilir:

 • Kronik iltihaplanma olması durumunda bazofiller sürekli bir iltihapla mücadele eder ve bu da hücrelerin sayısında azalmaya yol açabilir.
 • Tiroid bezinin aşırı çalışması veya kortikosteroidlerin aşırı kullanımı gibi bazı hormonal durumlar baso düşüklüğü yaratabilir.
 • Miyeloproliferatif hastalıklar gibi kemik iliğindeki hücrelerin anormal çoğaldığı hastalıklar da bazofil sayısında azalma yaratabilir.
 • Radyasyon ve kemoterapi gibi kanser tedavileri de bazofillerin üretimini olumsuz etkileyerek bazopeniye yol açabilir.
 • Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) gibi otoimmün hastalıklar da bazofil düşüklüğüne yol açabilir.

Kan Tahlilinde Baso Yüksekliği Nedir?

Baso yüksekliği tıp literatüründe bazofili olarak adlandırılır. Normalde beyaz kan hücrelerinin %0.5 ile %1’ini oluşturan bazofillerin bazofili durumunda normal üzerine çıkması durumudur.

Baso Kan Tahlili Yüksekliği Nedenleri

Normalde beyaz kan hücrelerinin %0.5 ile %1’ini oluşturan bazofiller, bazofili durumunda normal üzerine çıkar. Bu durum da bazı sağlık problemlerinin işareti olabilir. “Kan tahlili baso nedir? Kan tahlili yüksekliğine neden olan faktörler nelerdir?” sorusunun yanıtı aşağıdaki gibidir:

 • Alerjik reaksiyonlar
 • Bazı ilaçların kullanımı
 • Kronik inflamatuar hastalıklar
 • Miyeloproliferatif bozukluklar
 • Parazit enfeksiyonları
 • Tiroid hastalıkları

Baso (Bazofil) Yüksekliği Belirtileri

Bazofili olarak adlandırılan baso yüksekliği genellikle belirgin belirtilere neden olmaz ve genellikle de rutin kan testleri ile tesadüfen tespit edilir. “Baso nedir kan tahlili sonuçlarının yüksekliği belirtileri nelerdir?” sorusu aşağıdaki gibi yanıtlanabilir:

 • Alerjik reaksiyonlar
 • Enflamasyon 
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Kronik ürtiker (kurdeşen)
 • Sindirim sistemi belirtileri
 • Solunum sistemi problemleri

Baso (Bazofil) Yüksekliği Teşhisi Nasıl Yapılır?

Basofil yüksekliği teşhisi kandaki bazofil seviyelerini ölçme ve bu duruma neden olan faktörleri belirleme şeklindedir. İlk olarak hastadan hastalık geçmişi alınır. Doktor bu aşamada hastanın tıbbi geçmişini ve yaşadığı semptomları detaylı olarak öğrenir. Ardından fiziki muayene uygulanır. Sonrasında da bazofil seviyelerini belirlemek adına kan testi istenebilir. Bazofil yüksekliğinin altında yatan nedeni tespit etmek adına da görüntüleme testleri istenebilir. Bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve X-ışınları bu testler arasındadır. Bu testlerle tümör veya diğer yapıdaki anormallikler tespit edilebilir.

Baso (Bazofil) Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Baso nedir kan tahlili yüksekliği nasıl tedavi edilir?” sorusu da konu hakkında sıklıkla merak edilir. Bazofil yüksekliği tedavisi altta yatan nedenlere bağlıdır. Bazofil yüksekliği genellikle başka bir sağlık probleminin bir belirtisi olduğundan tedavi bu temel problemin ele alınmasını içerir. Bazofil yüksekliği alerjik reaksiyonlara bağlı yaşanıyorsa alerjenlere maruziyetten kaçınmak veya alerji belirtilerini yönetmek için bazı ilaçlar kullanılabilir.

Hastada kronik inflamasyon olması durumunda inflamasyonu azaltmaya yönelik tedaviler gerekebilir. Bu amaçla immünsüpresanlar, steroid ilaçlar ve diğer antiinflamatuar ilaçlar yaşanan inflamasyonu kontrol etmede kullanılabilir. Miyeloproliferatif bozukluk durumunda süreç hematolog tarafından izlenir. Bu aşamada hastanın durumuna ve aldığı tanıya bağlı olarak planlama yapılır. Tedavide ilaç kullanımı, kemik iliği nakli ve diğer tedavi seçenekleri uygulanabilir. Hastada tiroid problemi olması durumunda hastaya tiroid bezinin normal işlevini düzelten tedavi ve ilaçlar verilebilir.

Baso Kan Tahlili Randevusu Nasıl Alınır?

Baso kan tahlili genellikle tam kan sayımı testiyle birlikte uygulanır ve birçok sağlık kuruluşu tarafından gerçekleştirilir.

Baso Kan Tahlili Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Baso nedir kan tahlili sonucu nasıl öğrenilir?” sorusunu baso kan tahlili sonucu, genellikle tam kan sayımı testi ile birlikte çıkar şeklinde yanıtlayabiliriz.

KAYNAK:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22099-basophilia

SIK SORULAN SORULAR

Baso kan tahlili, tam kan sayımı testi kapsamında yapılır. Bu testle kandaki bazofil hücrelerinin sayısını belirlemek amaçlanır.

Baso kan tahlili sonuçları genellikle 1-1.5 saatte çıkar.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 04.06.2024 15:44Yayınlanma Tarihi: 04.06.2024 09:23
Yorum Ekle


Uzm. Dr. Samir SAFAROV

Uzm. Dr. Samir SAFAROV
Dahiliye

Profili Gör
KATEGORİLER