444 3 703

Kilo verince karnındaki myom ortaya çıktı

Kilo verince karnındaki büyük ölçekteki myomun (iyi huylu ur) farkına varan Seleme Arpakuş isimli hasta Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi'nde yapılan başarılı bir operasyon ile sağlığına kavuştu.

Ülkemizde obezite görülme sıklığı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bu sağlık problemi çoğu zaman, uyku apnesi, kanser, kalp damar problemleri, hipertansiyon, diyabet, gut hastalığı, osteoartrit, yüksek kolesterol, kadın hastalıkları ve diğer pek çok hastalığı beraberinde getiriyor. 
Bunun için mutlaka insanların kilo problemleri ile ilgili mutlaka bir uzman doktordan yardım alması gerekiyor.
Normal beslenme ile alınan kilonun yanında çok büyük bir myom da (iyi huylu ur) karnınızın büyümesine sebep olabilir. Bu Kişide kilosu var düşüncesine sebep açsa da mutlaka düzensiz kilo almalar mutlaka araştırılması ve erken tedavisi yapılması şarttır.
Amasya'dan Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri'ne gelen 46 yaşındaki Seleme Arpakuş isimli hastada obez olduğu için karnındaki kitleyi kiloya bağlamış, fakat kilo verdikçe karnındaki kitlenin farkına varılmıştır.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Özge Piri Mantar'a muayene olan Arpakuş’un, karnında 25 -30 cm lik bir  myom kitlesi olduğu farkediliyor. Yapılan tetkitlerin ardından hastanında onayı ile ameliyat kararı alınıyor. Hastaya Total Abdominal Histerektomi ve Bilateral Salpingooferektomi (Rahim ve Yumurtalıkları alınması ameliyatı) uygulanıyor. Hastanede 2 gece kalan Seleme Arpamuş, 3. gün eski sağlığına kavuşmuş bir şekilde taburcu edidi.
Eski sağlığına kavuşturduğu için doktoru Op.Dr. Özge Piri Mantar'a teşekkür eden Arpakuş, bayanlara kilo problemlerini ihmal etmemesi konusunda da uyarı da bulundu.
 
GEÇ KALMADAN TEDAVİ OLUN
Yapılan operasyon hakkında bilgi veren ve düzensiz kilo aldığını fark eden kadınlara uyarıda bulunan Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Özge Piri Mantar, "Kadınlarda obezite sorunu erkeklerden çok daha fazla görülmektedir. Yapılan araştırmalar kadınlarda obezitenin giderek arttığını gösteriyor. Fakat düzensiz kilo artışı mutlaka gözlenmeli ve bir uzman doktor tarafından kontrol edilmelidir. 
Bu hastamızda da kendisi obezite hastası fakat kilo verdiğinde karnında bir kitle olduğunun farkına varıyor. Kendisi bize başvurduğunda karnında rahmini ve yumurtalığını çevreleyen geniş bir myom yani iyi huylu ur olduğunu tespit ettik. Rahim yumruları (myomlar) rahimdeki selim (iyi huylu, kanser olmayan) büyümelerdir. Kadın pelvisinde (havsala, leğen kemiği bölgesi, kasık) görülen en sık büyüme tipidir. Tüm kadınların yaklaşık % 25-50’sinde bulunur. Myomları olan pek çok kadın bundan haberdar değildir, çünkü bu yumrular küçük kalabilirler, belirti veya sorun oluşturmazlar. Ancak bazı kadınlarda myomlar büyüklük, sayı ve yerleşimlerinden dolayı sorun yaratabilir. Büyüdükçe rahmin dışı kadar içini de bozabilir.
Hastamıza kendisinin de onayı ile Total Abdominal Histerektomi ve Bilateral Salpingooferektomi (Rahim ve Yumurtalıkları alınması ameliyatı) uyguladık. Bu uygulama Kadın hastalıkları ve doğum grubunun en sık ameliyatlarından biridir. 
Hastamızın şuanki sağlık durumu çok iyi durumda kısa bir süre içinde günlük hayatına geri döndü." dedi.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 09:14Yayınlanma Tarihi: 01.02.2017 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER