444 3 703

BÜYÜK ANADOLU HASTANESİNİN SAĞLIK SEMİNERLERİ SÜRÜYOR

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri tarafından bilgilendirme amacıyla düzenlenen 'Sağlık Seminerleri'nin bir yenisini daha Amasya'nın Suluova ilçesinde gerçekleştirdi. 

SAMSUN Büyük Anadolu Hastaneleri tarafından bilgilendirme amacıyla düzenlenen 'SağlıkSeminerleri' yoğun bir katılım ile devam ediyor. Seminerlerin bir yenisi daha Suluova Öğretmenevi'ne ait toplantı salonunda düzenlendi. Seminere Suluova halkı büyük ilgi gösterdi. 

Seminerin açılış konuşmasını yapan Büyük Anadolu Hastaneleri Kurumsal İlişkiler ve İş Geliştirme Müdürü Fatih Esen, "Bel fıtığı tedavisinde yeni bir yöntem olan ve Karadeniz Bölgesi'nde sadece hastanemizde uygulanan Tam Endoskopik Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı hakkında bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz seminerlerimizde alanında uzman doktorlarımız m tarafından katılımcılara konuyu A'dan Z'ye anlatıyoruz. Samsun'umuz da, çevre illerde ve ilçelerimizde geleneksel hale getirdiğimiz sağlık konferanslarımızda amacımız insanların korkulu rüyası olan fıtık konusunda bilgilendirmektir. Bu anlamda siz değerli Suluovalı hemşerilerimize hoş geldiniz diyor, katılımlarınızdan ötürü teşekkür ediyorum" dedi. 

KISA SÜREDE İYİLEŞME 

Daha sonra sunumlarını gerçekleştiren Samsun BüyükAnadolu Çiftlik Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Naki Keleş, Bel fıtığı tedavisinde yeni bir yöntem olan Tam Endoskopik Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı hakkında önemli bilgiler verdi. Yapılan yöntem hakkında konuşan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Naki Keleş, "Bel fıtığı belirtileri arasında bel, bacak ağrıları en sık görülen belirtilerdir. Ancak ağrıların nedeninin kesin olarak bel fıtığı nedeniyle ortaya çıkıp çıkmadığının belirlenebilmesi için röntgen ya da MR gerekebilir. Çünkü bel ağrısı bu bölgede bulunan kas ve bağlardaki başka bir problem (kas zorlanması gibi) nedeniyle de yaşanabilir. Tam Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı bel bölgesine arkadan (interlaminar) veya yan taraftan (Transforaminal) 0,5 cm'lik cilt kesesi ile lokal anestezi altında 4 mm'lik bir endoskop borusu ile girilip, ekrandan cerrahi alan görülerek gerçekleştirilmektedir. Lokal veya epidural anestezi altında yapılan bir işlem olduğundan hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Ameliyattan kısa bir süre sonra yürüyebilir, aynı gün eve gidebilir. Çok kısa bir zaman içinde de işe dönebilir. Tam Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı kemik veya kas yapıda herhangi bir bozukluğu olmayan tüm bel fıtığı hastalarına hastanemizde uygulanabilmektedir" diye konuştu. 

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 09:39Yayınlanma Tarihi: 27.04.2017 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER