444 3 703

Büyük Anadolu Hastaneleri'nden Kalp Hastalarına Uyarı

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, Kuzey Afrika üzerinden gelen ve yurt genelini etkisi altına alan sıcak hava dalgasının, özellikle kalp ve tansiyon hastaları açısından bazı riskleri de beraberinde getirdiğini belirterek alınması gerekenler önlemler hakkında bilgiler verdi.


Sıcak havalar kalp krizini tetikliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan tahminlere göre, Türkiye Kuzey Afrika üzerinden gelen yeni sıcak hava dalgasının etkisi altında.
Halen mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, yeni sıcak hava dalgasının etkisiyle ülke genelinde hissedilir derecede arttı. Sıcaklığın mevsim normallerinin 6-10 derece üzerine çıkmasıyla Samsun'da da en yüksek sıcaklık değerleri görülüyor.
Aşırı yüksek sıcaklığın neden olabileceği olumsuzluklara karşı yaşlıların, çocukların ve kronik hastalığı olanların güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatlerine maruz kalmamaları hakkında uyaran Büyük Anadolu Hastaneleri Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, özellikle kalp ve tansiyon hastaları açısından ortaya çıkan risklerle ilgili de önemli bilgiler verdi.


ANİ ÖLÜMLERE YOL AÇIYOR


Dr. Yücel, "Yüksek sıcaklıklar ve yüksek nemin beraberinde getirdiği sıvı kaybı. Sağlıklı insanları bile zaman zaman zorlarken kalp yetersizliği olan kişilerde , kalp krizi geçirenlerde, koroner damar hastaları ve tansiyon hastalarında istenmeyen kötü sonuçlara yol açabilir. Yaz aylarında sıcak havaların etkisi ile kalp krizi, kalp yetersizliğinin kötüleşmesi, ritim bozuklukları ve hastanelere kalp hastalığı nedeni ile yatış oranları kış aylarında yaza göre çok daha yükselir. Kış aylarında hava kirliliği ve artan solunum yolları enfeksiyonları özellikle , kalp yetersizliğinde kötüleşmeye ,soğuk hava nedeniyle koroner arter hastalarında damar spazmları ve göğüs ağrıları,kalp krizi, hatta ani ölümler görülebilmektedir. Bu yüzden yaz aylarında daha sık kalp rahatsızlıkları ortaya çıkar." dedi.


BOL BOL SU İÇİN GÖLGEDE DURUN...


Kalp ve tansiyon hastalarının sıcak havalarda nelere dikkat etmeleri konusunda bilgiler aktaran Dr. Yücel, "Günün sıcak saatlerinde güneş altında uzun süre kalınmamalı. Güneşlenmek yada egzersizler ancak güneş ışınlarının etkisi yitirdiği akşam saatlerinde veya daha serin olan sabah erken saatlerde yapılmalıdır.
Aşırı sıcak vücut ısısını da artırır. Vücut sıcak havada soğutma sistemini çalıştırmak için kan damarlarını genişlettiği için kalp atım hızı artar,cilde daha fazla kan gönderir ve terleme ile ısıyı azaltmaya çalışır. Ancak fazla nemli havalarda terleme  ile soğutma sistemi etkin çalışamaz.
Bu nedenle başta su, meyve suyu,ılık çaylar olmak üzere bol sıvı alınmalıdır. Hava sıcaklığı, günlük fizik aktivite ve kaybedilen suyun miktarına göre değişmekle birlikte günde en az 2 - 2.5 litre sıvı içilmelidir. Yağlı yiyeceklerden ve sindirimi zor gıdalardan mutlaka uzak durulmalıdır. Kalp hastaları her zaman ki diyetlerini bozmamalı, bol miktarda taze sebze sebze ve meyve tüketilmelidir.Bu besinler hem bol sıvı içerirler,hem de vitamin ,mineraller ve antioksidanlar açısından zengindirler. Alkol ve kafein tüketiminden uzak durulmalıdır.
Yukarıdaki öneriler pek çok kalp hastası için geçerli olmakla birlikte , çok çeşitli ve değişik ciddiyette kalp hastalığı olduğunu , hastalığınıza ve size uygun en doğru önerileri, takibinizi yapan doktorunuzun verebileceği unutulmamalıdır." diyerek sözlerine son verdi.

 

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 15:31Yayınlanma Tarihi: 04.07.2017 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER