444 3 703

Büyük Anadolu Hastaneleri'nden emzirme uyarısı!

 

 

'Bebek Dostu Hastane' ünvanıyla sağlık alanında önemli başarılara imza atan Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri tarafından "1-7 Ekim Emzirme Haftası" dolayısıyla bilgilendirici broşürler dağıtılıp, uyarıcı afişler asıldı.

Ülkemizde, "Bebek Ölümleri"ni azaltmak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 1991 yılından bu yana temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan "Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı" yürütülmektedir.

Bu anlamda; 1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla anne sütünün bebek için yararları, anne için emzirmenin faydaları, emzirme ve göğüs bakımı, emzirme teknikleri, emzirme döneminde beslenme, meme bakımı nasıl yapılmalı konulu Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Meydan ve Çiftlik Şubeleri'nde broşürler dağıtılıp, ilgili doktorlara yönlendirmeler yapıldı.

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

Anne sütünün faydaları ve emzirme konusunda teşvik edici belirli programlar kapsamında seminerler verildiğini belirten Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri bölüm uzmanı doktorları, "Güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personelimiz ile gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendirme yapılırken, doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini emzirmeleri konusunda yardımcı olunmaktadır.

Anne sütünde bebeğiniz için gerekli besinle doğru miktar ve oranlardadır. Anne sütü ile beslenen çocuklarda başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın ve alerjilerin görülme sıklığı azalmakla birlikte beyin ve zeka gelişimi daha iyi olmaktadır. Bebeklerin her 2-3 saatte bir veya günde 8 ile 12 kez emzirilmesi gerekiyor.

Anne sütünün içeriğindeki bileşenler, bebeğinizin besin ihtiyacını karşılar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğumu takip eden ilk 72 saat içinde salgılanan sarı renkli klostrum sütü, bileşimin yüksek oranda protein ve bağışıklık kazandıran immünoglobulin içerir. Klostrum sütü bebeğinizin yaşama başlarken, ilk aşısı gibidir. Emzirmeyi, bebeğinizin diğer gerekli besinleri de alması koşuluyla 1-2 yıl devam ettirilmelidir." denildi.

 

 

 

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 09:47Yayınlanma Tarihi: 02.10.2017 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER