444 3 703

Büyük Anadolu Hastaneleri'nden 'Cilt Kuruluğu' Uyarısı

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Deri ve Zührevi (Cildiye) Hastalıkları Uzm. Dr. Hüseyin Başar soğuk havalarda cilt kuruluğu hakkında bilgi verdi.

 

Genellikle Kış aylarında ortaya çıkan cilt kuruluğu, bir takım sıradan önlemlerle giderilebilirken ciddi boyutta sorun yaşayanların uzman hekimlere danışması gerekiyor.

 

CİLT KURULUĞUNUN BAŞLICA SEBEBİ NEM KAYBIDIR

 

Cilt kuruluğunun başlıca sebeplerinden biri de nem kaybı olduğunu belirten Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Deri ve Zührevi (Cildiye) Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Başar; ‘Deride çatlaklıklar, pullanmalar ve dökülmelere sebep olan cilt kuruluğunun başlıca nedeni derideki nem kaybıdır. Nem kaybının en büyük sebebiyse şeker, tiroit ve alerji şeklinde hastalıklar dışarısında mevsimsel değişiklikler, kuru iklim, güneş, su ve rüzgar şeklinde dış etmenlerdir. Kış aylarında ısıtıcıların havayı kurutması en sık nedenlerdendir. Cilt yüzeyini tahriş edici, zararlı kimyasallar, sert sabunlar ve daimi banyo etmek de cilt kuruluğunun sebepleri arasındadır’ dedi.

CİLT KURULUĞUNDAN KURTULMAK MÜMKÜN

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Deri ve Zührevi (Cildiye) Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Başar; ‘Ciltteki nem kaybını engellemek tedavinin en önemli kısmıdır. Alışkanlıklarımızı düzenlemek her şey den önce kullanılan ürünleri seçerken cildin kuruluk oranına, yaşa ve nemlendiricinin içeriğine bilgi edilmeli, Cildi kurutmayan, nemlendiren ürünler tercih edilmelidir. Gıdalarda ise cildin nem ihtiyacını karşılayan besinler tercih edilmelidir. A vitamini olmak üzere E ve C vitaminleri, çinko, omega 3, omega 6 yağları ile birlikte antioksidan içeren  besinler cilt kuruluğunu gidermekte yardımcıdır. Yaz kış bol su tüketimi cildin neme kavuşması açısından çok önemlidir’ diyerek sözlerine son verdi.

 

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 09:56Yayınlanma Tarihi: 14.12.2017 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER