444 3 703

Büyük Anadolu Hastaneleri'nden Göz Alerjisi Uyarısı

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat AYAN, bahar aylarında görülen ve gözlerde sulanma, kaşınma ya da kanlanmaya neden olan göz alerjisine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat AYAN, göz alerjisi nedir, belirtileri nasıldır ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi. 

GÖZ ALERJİSİ NEDİR? 

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat AYAN, "Göz tarafından zararlı olarak algılanan birçok maddeye karşı gözlerin anormal şekilde reaksiyon vermesiyle alerji meydana gelir. Gözlerimiz böyle bir duruma maruz kaldığında gözlerimizde bulunan bazı hücreler histamin yani alerjenlerle savaşması için üretilen maddeler salgılamaya başlarlar. Histaminlerin salgılanması sonucu konjonktiva adlı göz kapaklarının altındaki ince doku şişer ve göz kapakları kızarır. Göz alerjileri sezonluk ve daimi olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. 

GÖZ ALERJİSİ NASIL ORTAYA ÇIKAR? 

Sezonluk alerjiler genelde kısa sürelidir ve özellikle sonbahar ve ilkbaharın erken dönemlerinde havadaki ot, ağaç, çim ve küf kaynaklı sporlardan dolayı ortaya çıkar. Daimi alerjiler ise herhangi bir zamanda hayvan tüylerinden, toz ya da diğer alerjik maddelerden dolayı ortaya çıkar. Sezonluk alerjiler genelde kısa sürelidir ve özellikle sonbahar ve ilkbaharın erken dönemlerinde havadaki ot, ağaç, çim ve küf kaynaklı sporlardan dolayı ortaya çıkar. Daimi alerjiler ise herhangi bir zamanda hayvan tüylerinden, toz zerrelerinden ya da diğer alerjik maddelerden dolayı ortaya çıkar. Bu tür göz alerjileri yıl boyunca görülebilir. 

GÖZ ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ 

Göz alerjisinin en temel belirtisi göz içinin kaşınmasıdır bununla birlikte, gözde kızarma, gözden yaş gelmesi, göz yanması, bulanık görme, iltihaplanma ya da mukus üretimidir. Geleneksel yöntemlerle göz alerjilerinin ilk birkaç haftalık erken tedavisinde etkilidir. Fakat doktorunuzun tavsiyesine uygun olarak kullanılmalıdır. Doktorunuza danışmadan hiç bir ilaç kullanmayın. Daha ciddi göz alerjisi vakaların da mutlaka doktorların tavsiye ettiği ilaçlar ve tedavi yöntemleri kullanılmalıdır." diyerek sözlerine son verdi.
Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 19.04.2018 00:00Yayınlanma Tarihi: 19.04.2018 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER