444 3 703

Büyük Anadolu Hastaneleri göz alerjisi konusunda uyarıyor

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği, çoğunlukla mevsimsel olarak bilinsede evcil hayvanlar yada ev tozu akarlarının gözlerde alerjiye sebep olabileceğini dikkat çekerek, gözlerde oluşan kızarıklık ve kaşıntının ileri dereceye varan durumlarda körlük riski taşıdığı konusunda uyardı.

GÖZ SAĞLIĞINIZ TEHLİKE DE OLABİLİR

Gözlerde alerjik reaksiyonlar duyarlı olduğumuz alerjenlerle karşılaştığımızda ortaya çıkabileceğini belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Göz sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat AYAN, “Göz alerjileri çoğunlukla mevsimsel karakter olarak bilinsede; Ev içerisindeki alerjenler de yani evcil hayvanlar, ev tozu akarları gibi nedenlerde gözde alerjiye neden olabilir.

Bu durum kişi de kızarıklık, şişlik ve kaşıntı meydana gelmesine neden olur. Ayrıca ileri durumlarda ışığa karşı hassasiyet, çapaklanma ve yaşarmanın dışında kızarıklık ve kaşıntı çok rahatsız edici duruma gelir ve göz sağlığını tehlikeye sokar.
Bunun dışında bilgisayar kullanımıda sırasında kişilerin göz kırpma reflekslerinin azaldığı için bu da özellikle günün ilerleyen saatlerinde gözlerde kızarıklık, sulanma, görmede bulanıklık ve yorgunluk hissine neden olduğunu unutmamak gerekiyor.

MUTLAKA DOKTORUNUZA BAŞVURUN
Alerjik konjunktivit tanısı almış ve duyarlı olduğunuz alerjenler tanımlanmış ise ilk ve en önemli işlem çevresel kontrolü iyi sağlamalısınız. Ev tozu akarları ya da evcil hayvanlara karşı alerjiniz varsa buna karşı önlemler alıp karşılaşmamanız gerekmektedir.

Kendi başınıza ilaç kullanmamaya dikkat edilmeli. Uzun süre ilaç kullanmanız şikayetlerinizi daha kötü yapabilir. Genellikle antihistaminler bu amaçla kullanılmaktadır. Kısa sürede rahatlama sağlasa da süre konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu kararı mutlaka doktorunuzla birlikte almanız gerekir. ” diyerek sözlerine son verdi.


Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 24.04.2018 00:00Yayınlanma Tarihi: 24.04.2018 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER