444 3 703

Ramazan Bayramı'nda Doğru Beslenme Önerileri

Büyük Anadolu Grubu hastanelerinden Hospitalpark Darıca Hastanesi Ramazan Ayı’nda beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle Ramazan Bayramı’nda sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşanmaması için bayramda beslenme konusunda bilgilendirdi.

Hospitalpark Darıca Hastanesi Diyetisyeni Dyt. Şeyma Altun, Yaklaşık 18 saat süren oruç ibadetimiz ramazan bayramının gelmesiyle sona eriyor .Ramazan aslında vücudumuz için doğru beslenildiğinde bir detoks bir arınma programıdır. Bu nedenle ramazan sonrası beslenmemize dikkat etmeliyiz. Malum 3 günlük bayram bizi beklemektedir.” diyerek, bayramda doğru beslenme konusunda bilgilendirdi.

“SİNDİRİM SİSTEMİ RAHATSIZLIKLARINA DİKKAT!”

Ramazan ayında günlük öğün sayısının azalması ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle ve Ramazan Bayramı’nda öğün sayısının artması ve daha fazla yemek yeme istediğinden dolayı kişiler bazı sindirim sistemi rahatsızlıkları ile karşılaşabilirler. Geleneksel olarak bayramda ikram edilen şeker, çikolata, hamur işleri (baklava, börek vb.) gibi gıdalar kan şekerini hızla yükselten ve enerji içeriği yüksek gıdalardır. Bu gıdaları bayramda birdenbire sık tüketmek sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine sebep olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat edilmeli, aşırıya kaçılmamalıdır.

Hospitalpark Darıca Hastanesi Dyt. Şeyma Altun, Ramazan ayı boyunca bir ay dinlenmeye çekilen mide, bayramda tatlı ve hamur işi yiyeceklerle yorulmamalı ve bayramın ilk günlerinde az ve sık aralıklarla sebze ve meyveye ağırlık vererek beslenmeli, vücudun eski düzenine dönmesi daha yumuşak ve sağlıklı bir geçişle sağlanmalıdır.” dedi.

“SÜTLÜ TATLILAR TERCİH EDİLMELİDİR”

Dyt. Şeyma Altun, Bayram sabahı kalabalık aile sofralarında hafif bir kahvaltı ile güne başlanması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca “ Kahvaltıda kızartma, kavurma yöntemleriyle pişirilmiş besinler yememeye özen göstermeliyiz. Bayram ziyaretlerinde geleneksel olarak tatlı ikramı olacağından kahvaltıda şeker, bal vb. tatlı besinlerin bulundurulmaması yararlı olacaktır. Domates, salatalık, maydanoz, taze biber vb. çiğ sebzeler bolca tüketilmeli, az tuzlu peynir tercih edilmelidir. Haşlanmış yumurta tercih edilmelidir. Sucuk, salam, sosis vb. yağlı besinlerden, börek vb. hamur işi gıdalardan sakınmalıyız.” diye konuştu.

 Bayram ziyaretlerinde tatlı tüketimi isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine küçük porsiyonlar halinde sütlü tatlılar, taze veya az miktarda kuru meyveler; şerbetler yerine şekersiz veya az şekerli komposto/hoşaf suları, ayran gibi içecekler ikram edilebilir.


“GÜNDE 8-10 BARDAK SU TÜKETİLMELİDİR”


Su tüketimini ihmal etmememiz gerektiğini vurgulayan Hospitalpark Darıca Hastanesi Dyt. Şeyma Altun, “Vücut dengesini sağlamak adına bol miktarda sıvı tüketilmeli. Günlük ortalama 8-10 bardak civarında su içmeliyiz.” dedi.

 Ramazan ayı boyunca enerji harcamamak için azaltılan fiziksel aktivitenin bu dönemin sonlanmasıyla birlikte arttırılması oldukça önemlidir.

Dyt. Şeyma Altun, “Sevdiklerinizle birlikte mutlu huzurlu sağlıklı bol sohbetli az yemekli bir bayram geçirmeniz dileğiyle.” diye konuştu.
Yorum Ekle