444 3 703

Göz Sağlığı İçin Güneş Gözlüğü Seçimine Dikkat!

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat AYAN, doğru güneş gözlüğü kullanımı hakkında önemli konuda uyardı.

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat AYAN, ‘’Yaz ayların gelmesiyle uzun süre dışarıda kalıyorsanız, araç kullanıyorsanız, kumsalda kalıyorsanız mutlaka gözlerinizi güneşten korumanız gerekiyor. O yüzden kaliteli ultraviyole filtresi olan bir güneş gözlüğü kullanmanız gerekiyor. Yüzünüze ve gözünüze gelecek olan güneş ışınlarını engelleyecek büyüklükte ve uygun filtreli güneş gözlüğü optisyeninizle beraber seçebilirsiniz’’ dedi. 

AİLESİNDE SARI HASTALIĞI OLANLAR HASSAS OLMALI

Özellikle ailesinde sarı hastalığı olanlar, keratakonus hastalığı olanlar bu konuda daha hassas olmalıdırlar. Hem gözlerini kaşımamaları gerekiyor. Çünkü bu mevsimde artık alerjik konjonktivit dediğimiz yaz aylarında göz alerjisi sendromlarıda ortaya çıkıyor. Özellikle gelişmekte olan çocuklarda ergenlik döneminde aşırı göz kaşımasına bağlı keratakonus dediğimiz ciddi tedavi sorunlar oluşturabilmektedir. Bu hastalarda  yüksek astigmat kırmak unsuları ve ciddi görme problemleri oluşturan keratakonus hastalığı bu şekilde gelişebiliyor. Gözlüklerden yararlanabilmeleri için bunların daha dikkatli olması gerekiyor. Mutlaka gözlerini güneşten korumaları gerekiyor. Eğer gözlük seçmeden bir sıkıntı yaşanıyor ise kendi göz doktorlarının tavsiyesi çerçevesinde optisyenleriden de yardım alabilirler.’’ diyerek sözlerine son verdi.


Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 21.06.2018 00:00Yayınlanma Tarihi: 21.06.2018 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER