444 3 703

Sınav Öncesi Nasıl Beslenilmelidir?

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elanur Yılmaz, sınava girecek öğrenciler için nasıl beslenmeleri konuda önerilerde bulundu.
Başarılı performans için beslenmenin çok önem taşıdığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Elanur Yılmaz, Stres ile beraber peşinden gelenler beslenmede önemli etkenler sağlar. Çünkü yanlış yapılan beslenme karında ağrılara, kramplara, mide yanmalarına, baş dönmesi gibi semptonları beraberinde getirir.

6 BESLENME ÖNERİSİ Biz beslenme sırasında çocuklara yada gençlere, sayılı kalan günlerde 3 ara 3 öğün beslenmeleri gerekiyor. Bu 6 beslenme önerisi ile kan şekerini düzenliyor olurlar. Bu zamanda baş dönmesi, mide bulanma, strese bağlı mide ağrılarını en aza indiriyor olurlar. Bu bir hafta süresinde ara öğün yapmalıdırlar. Ara öğünlerde omega 3 öğünlerinden almalıdırlar. Omega 3 deyince aklımıza hangi öğün gelir başta ceviz yanı sıra fındık, badem gibi kabuklu kuruyemişlerden yardım almış olacaz. Bunların yanı sıra kuru ve yaş meyvelerden yardım alacaz. Yanlız kabuklu yemişler yerken eğer çocuk bu vakite kadar yemediyse bundan sonrada yemesin bu konuda dikkat etmeliyiz. Çünkü bunların alerjik özelliği yüksektir.

GAZ YAPICI ÖĞÜNLER YENMEMELİDİR Özellikle sınav öncesi öğünlerde gaz yapıcı ürünlerden uzak duralım. Gaz sancısı ve sınav stresi beraberinde iyi olmaz. Sınavdan 2 gün önce kurubaklagilden kuru fasulye, mercimek nohut gibi yada karnıbahar, brokoli gibi ürünlerden son 2 gün kala uzak durulmalıdırlar'' diyerek sözlerine son  verdi.


Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 22.06.2018 00:00Yayınlanma Tarihi: 22.06.2018 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER