444 3 703

Sıcak Havalar Kalp Krizini Tetikliyor

Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi doktorlarından Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Oğuzhan Yücel, sıcak havalarda kalp hastalarının kendilerine dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Yaz ayının gelmesiyle tatil planlarıda yapılmaya başlandı. Tatilin verdiği huzur ile birlikte insanlar kendilerini hem ruhen hem de bedenen rahatlatmakta, kişi kendini yenilenerek günlük hayatın streslerinden uzaklaşmak için gayret göstermektedir. 
Ancak çoğu zaman tatil ile birlikte kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyen hatalar, kalp krizleri ve hipertansiyon ataklarını da tetiklediği gözlenmektedir. Kalp krizi, kalp yetersizliğinin kötüleşmesi, ritim bozuklukları ve hastanelerde kalp hastalığı nedeni ile yatış oranları yazın daha çok yükselmektedir.

KALP HASTALARI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Gün içinde sıcak saatlerde güneşten uzak durulmalıdır. Güneşlenmek yada egzersizler ancak güneş ışınlarının etkisi yitirdiği akşam saatlerinde veya daha serin olan sabah erken saatlerde yapılmalıdır. Aşırı sıcak vücut ısısını da artırır. Vücut sıcak havada soğutma sistemini çalıştırmak için kan damarlarını genişlettiği için kalp atım hızı artar, cilde daha fazla kan gönderir ve terleme ile ısıyı azaltmaya çalışır. Ancak fazla nemli havalarda terleme ile soğutma sistemi etkin çalışamaz. Damar genişlemesi ve kalp hızı artışına eşlik eden sıvı kaybı, kalbi oldukça zorlar ve uzun süre bu koşullarda çalışan kalpte mevcut problemler belirginleşip ,ağırlaşabilir. Göğüs ağrısı ortaya çıkabilir, kalp yetersizliği kötüleşebilir, tansiyon düşebilir ya da dengenin bozulması ile tansiyon aşırı yükselebilir. Özellikle yaşlı hastalarda bu durumlar ciddi sonuçlara yol açar. Egzersizin türü ve düzeyini belirlemek üzere kalp doktoru ile görüşülerek ,bazı yaz sporları ,denize girmek dahil yapılabilir. Yapılan egzersizlerin kalp sağlığını korumak için olduğu unutulmamalı ve egzersiz için sınırlar zorlanmamalıdır. Terlemeyi önleyen giysiler yerine açık renkli, rahat ,bol, ince kumaşlar tercih edilmeli, şapka giyilmelidir. Doktorunuzla görüşmeden kalp ilaçlarınızı azaltmamalı, bırakmamalısınız." diyerek sözlerine son verdi.


Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 27.06.2018 00:00Yayınlanma Tarihi: 27.06.2018 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER