444 3 703

Op. Dr. Volkan Kınaş Yol Kolon Kanseri Hakkında Bilgilendiriyor

 

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Kınaş, ‘Dünyada ve ülkemizde kadınlar ve erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında yer alan kolon kanseri hakkında bilgiler verdi.

Kanserin erken teşhisinde tedavi edilebilir bir hastalık olduğu vurgusu yapılırken, hastalıkla ilgili olarak daha detaylı bilgi almak isteyenler ise ilgili uzman doktorlara yönlendiriliyor.

ÇOK SIK GÖRÜLÜYOR
Kolorektal kanser, dünyada ve ülkemizde kadınlar ve erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında yer almaktadır diyen Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan Kınaş, “Ülkemizdeki istatistiki verilerine göre en sık görülen ilk 5 kanser türü arasında olmasına rağmen, erken evrede teşhis edilmesiyle kolon kanseri tedavisinde başarılı sonuçlar almak mümkündür. Bu kapsam da Büyük Anadolu Hastaneleri olarak bilgilendirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirdik.

ERKEN EVRE TEDAVİSİ
Kolon-rektum kanseri başlangıçta hiçbir bulgu vermeyebilir. Kanserin bağırsaktaki yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak karın ağrısı, kanama, kabızlık, sık tuvalete gitme ve tuvalet sonrası rahatlayamama gibi tuvalet alışkanlıklarında değişme olabilir. Hastalığın tedavisi kanserli bölgenin cerrahi ile çıkarılmasıdır. Erken evre hastalıkta sadece kolonoskopi ile ameliyat gerekmeden de tedavi yapılabilmektedir. İleri evre hastalıkta kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları da yapılmaktadır. ” dediler.

 

 

 

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 02.01.2024 15:21Yayınlanma Tarihi: 02.08.2018 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER