444 3 703

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Probiyotiklerin Önemi

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz, sağlıklı beslenme de bağışıklık sistemini güçlendiren probiyotik hakkında bilgiler vererek, en güçlü probiyotiklerden olan kefirin tarifini verdi.
Sağlıklı beslenmede probiyotik ve prebiyotiğin rolü yüksektir ve mutlaka günlük beslenmemiz içinde yer verilmelidir diyen Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz, probiyotikler hakkında bilgiler verdi. Diyetisyen Elanur Yılmaz; "Probiyotikler; endojen mikroflorayı değiştirebilen, konakçıda pozitif etkiler oluşturan genellikle bakteri/maya veya birkaç çeşit yaşayan organizma içeren kültürlerdir. Kısaca; bağırsağa ulaştıklarında pozitif etkileri olan canlı mikroorganizmalardır. Bu grupta laktobasiller, bifidobakterler ve enterokoklar yer almaktadır. Bu faydalı bağırsak mikropları dış ortamdan gelen toksik maddelere karşı bağırsak duvarında koruyucu bir tabaka oluştururlar.  Probiyotikler, bağırsak pH’ını düşürerek patojen mikroorganizmaların üremelerine engel olurlar.  Bağırsak florasında önemli düzeyde bulunan probiyotik mikroorganizmaların bağırsak rahatsızlıklarını önleyici etkilerinin de olduğu saptanmıştır.

İSHAL VE KARIN AĞRISINI AZALTIYOR

Probiyotikler irritabl bağırsak sendromunda ishali ve karın ağrısını azaltmaktadırlar. Ayrıca antibiyotik ishallerini önlemede etkileri fazladır. Bağışıklık sistemini güçlendirirler Probiyotikler, kansere yakalanma riskini azaltmaktadırlar. Antimutajenik etkileri nedeniyle prokanserojenlerin kanserojenlere dönüşümünü engellerler. Pütrifaktif bakterilerin (kokuşma, Çürümeye neden olan bakteriler) gelişmesini inhibe ederler. Kanserojen bileşiklerin oluşmasını inhibe ederler.   Çocuklarda alerjik semptomların engellenmesinde rol oynarlar. Kabızlık tedavisinde de etkileri olduğu çalışmalarla gösterilmiştir. Ayrıca probiyotik bakterilerin kan serumu kolesterol niceliğini azaltıcı etki yaptıkları, damar sertliği ve kalp damar hastalıklarını engelledikleri, iyi huylu (HDL, yüksek yoğunluklu lipoprotein) kolesterol düzeyini arttırdıkları ifade edilmektedir.

PREBİYOTİKLERDE YAYGIN OLARAK KULLANILIYOR

Prebiyotikler vücutta sindirilmeyen, ancak bifidobakterlerin kolonda gelişimini destekleyerek bağırsak florasının dengelenmesinde görev alan gıda destek maddeleri olarak adlandırılmaktadır. Probiyotik gıdaların üretiminde, probiyotik kültürlerin yanı sıra bunların etkinliğini arttırmak üzere prebiyotikler de yaygın olarak kullanılmaktadır Bağırsaktaki bazı mikroorganizmaların çoğalmasını artıran ve/veya aktivitesini uyaran ve insan ya da hayvan sağlığını olumlu yönde etkileyen maddelere (besinsel lifler gibi)  prebiyotik denir. Sinbiyotikler; prebiyotiklerle probiyotiklerin tek üründeki kombinasyonlarıdır Sonuç olarak sağlıklı beslenmede probiyotik ve prebiyotiğin rolü yüksektir ve mutlaka günlük beslenmemiz içinde yer verilmelidir. Hem kilo verme de hem de sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmak için probiyotik ve prebiyotik tüketiniz. Şimdi en güçlü probiyotiklerden olan kefirin tarifini veriyorum sizlere;

EVDE KEFİR NASIL HAZIRLANIR

Malzemeler

•    1 yemek kaşığı kefir tanesi,

•    1 adet büyük cam kavanoz,

•    1 litre süt (5 su bardağı süt- oda sıcaklığında),

•    Plastik süzgeç Cam kavanozu iyice yıkayalım. (hijyen çok önemli)

Kefir tanelerini iyice temizlediğimiz kavanozun içine koyalım. Kavanozun içine oda sıcaklığında beklettiğimiz sütü ilave edelim. Kavanozu 24- 48 saat oda sıcaklığında bekletelim. (soğuk ise kavanozu bir örtü ile saralım) Kefirimiz mayalandığında pütür pütür bir görünüm alacaktır. Sonra plastik süzgeç ile kefiri süzelim.Kefirimiz servise hazır.Hazırladığımız kefiri bardaklara doldurup ayran gibi tüketiyoruz.Herkese afiyet olsun günde en az 1 bardak kefir tüketiniz." diyerek sözlerine son verdi.


Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 09.11.2018 00:00Yayınlanma Tarihi: 09.11.2018 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER