444 3 703

Endoskopik Boyun Fıtığı Ameliyatı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Ameliyatın 30-60 dakika arasında sürer.

Boyun fıtığı için ameliyat şart değildir. Ameliyat fıtığın yalnızca %2-3’lük kısmında gereklidir. Ameliyatın gerekli olduğu durumlar kol ya da eldeki parmaklarda kuvvet kaybı, boyun, kol ve sırtta aşırı ağrı, tuvalet kaçırma gibi durumlardır. Bunun dışındaki durumlarda stresten uzak bir yaşam, dinlenme, fizik tedavi ve ağrı kesici ilaçlar ile tedavi uygulanır.

Tüm ameliyat yöntemlerinde olduğu gibi boyun fıtığı ameliyatında da az risk söz konusudur. Bu risk ameliyatın yapıldığı bölgeye göre değişmektedir.

Belirtiler görülen ve şikâyeti bulunan hastaların mutlaka fizik tedavi ya da beyin cerrahisi doktoru ile görüşmesi ve muayene olması önemlidir. Kişinin yaşadığı fıtık hafif şiddetliyse stresten uzak bir yaşam, dinlenme, fizik tedavi ve ağrı kesici ilaçlar ile tedavi uygulanır. Ancak kişide kol ve boyun ağrıları bu tedavi planına rağmen geçmiyorsa hastanın kollarında kuvvet kaybı, uyuşukluk yaşanıyorsa cerrahi tedavi gerekebilir.

Ameliyatın ertelenmesi durumunda ciddi kuvvet kayıpları yaşanabilir.

Boyun fıtığı boyun, sırt ve kollarda ağrı, kollarda uyuşma, el ve kollarda kuvvet kaybının yaşanması şeklinde ortaya çıkabilir.

Boyun ağrısı; kol, ense, sırt ve nadir olarak baş bölgesinde ağrı şikayetlerine neden olabilir.

Ağrı kesici, dinlenme ve boyunluk kullanımı fayda sağlar ancak zaman kaybetmeden doktora muayene olunmalıdır.

KATEGORİLER