444 3 703

Ağız Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ağız kanseri tedavi edilmediği takdirde yakınında bulunan sağlıklı dokulara, kan damarlarına, lenflere, sinirlere ve kemiğe kadar yayılarak durumu daha riskli bir hale getirebilir.

Belirtilerin 2 veya 3 haftayı geçtiği dil ve ağız içerisindeki lezyon şikayetleri arttığı durumlarda bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulması gereklidir.

Ağız kanseri lezyonları başlangıç döneminde ağrı yaratmaz bu nedenle ihmal edilebilir. Kanser ilerleyerek sağlıklı ağız dokularına zarar vermeye başladığında ağrı şikâyeti de başlar. Gelişen tümörlerin her zaman ağrı vermemesinin yanında yayılarak kanamaya sebep olacak ülserle görülebilir.

Tütün ürünlerini kullanmayı bırakın. Kullanılan tüm tütün ürünleri ağzınızdaki hücreleri tehlikeli kimyasallara maruz bırakarak kansere yakalanma riskini etkileyebilir. Alkol kullanımını bırakın, kullanıyorsa azaltmaya çalışın. Alkol kullanımı ağzınızdaki hücreleri tahriş ederek ağız kanserine savunmasız hale getirebilir. Dudaklarınızı aşırı güneşe maruz bırakmayın. Gölgede kalarak dudaklarınızı güneşten koruyun ve güneş koruyucu dudak ürünlerini uygulayın.

Ağız kanseri erken teşhis edildiğinde ölüm riskini yüksek oranda azaltır. Kendi kendinize yapacağınız muayene ile kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Işığın yüksek olduğu bir ortamda ayna karşısında muayene gerçekleştirebilirsiniz. Muayene için diş etlerinizi ve dudaklarınızın iç yüzünü inceleyin. Sert ve yumuşak damağınızı inceleyin. Dilinizi dışarı çıkararak ağzınızın içini kontrol edin. Çenenizin alt kısmını ve boyun bölgenizi inceleyerek şişlik olup olmadığınızı elinizle kontrol edin.

Ağız kanserinin erken teşhis edilmesi durumunda elde edilecek başarı oranı oldukça yüksektir. Özellikle 2 cm’den daha küçük lezyonlarda tedavi başarı yüzdesi çok daha yüksektir.

Skuamöz hücreli kanser en yaygın olarak görülen ağız kanseri türüdür. Ayrıca tükürük bezlerinden kaynaklanan kanserler ve bunlar haricinde lenf bezlerinde, kemik, kıkırdak, kas ve damarda oluşan kanserler görülmektedir.

KATEGORİLER