444 3 703

İpli Skolyoz Ameliyatı

İpli skolyoz ameliyatı hareketi koruyan bir cerrahidir. Bu işlemde omurlar demir çubuklarla birbirine sabitlenmediğinden fonksiyonlarına devam eder. Küçük kesilerle gerçekleştirildiği için iyileşme çok daha çabuk yaşanır. 

Cerrahi işlemden sonra göğüs kafesine drenajı sağlamak için tüp yerleştirilir ve drenaj tüpü ortalama olarak 2-3 gün hastada tutulmaktadır. Hastanın taburcu edilmesi 4 güle 1 hafta arasında sürer.

İpli skolyoz ameliyatından sonra 6 hafta korse kullanılması önemli. Korsenin yatarken kullanması gerekli değildir. Hastanın gün içerisinde hareketlerini kısıtlaması yeterlidir. 

Yerleştirilen iplerin teknik olarak kopma ihtimali bulunmaz. Ameliyatta kullanılan iplerin dayanma gücü yüksektir. Ancak nadir de olsa böyle bir risk bulunmaktadır.

Eğri omura dış bükey tarafından sabitlendikten sonra çocuğun büyümesi devam ettiği için omurga iç tarafından gelişmeye devam eder. Böylece zaman içinde omurga düzelmeye başlar. Çocuk çok küçükse bu eğrilik biraz daha fazla bırakılır. Büyümenin sonlarındaysa bırakılan eğrilik daha azdır. Büyüme ile birlikte omurganın düzelmesine olanak vermek için yaşa ve eğriliğin şiddetine göre 5-20 derece arasında değişen bir pay bırakılır. 

KATEGORİLER