444 3 703

Asperger Sendromu

Asperger sendromu kimlerde görülür ve kaç yaşında ortaya çıkar?

Vakaların çoğu 5 ile 9 yaş arasında tanı alır ancak 3 yaşa kadar erken tanı da mümkündür. Buna ek olarak asperger sendromunun görülme oranı erkek çocuklarda kız çocuklardan 3-4 kat daha fazladır.

 

Asperger sendromu genetik mi?

Tüm otizm spektrum bozuklukları (OSB) gibi asperger sendromu da güçlü bir genetik temele dayanır. Bu sendromu geliştirme riskini artırdığı düşünülen birçok farklı gen bulunur ve bu alanda yapılan araştırmalar devam etmektedir.

 

Asperger sendromunun görülme sıklığı nedir?

Bu sendromun görülmek sıklığının %1’dir.

 

Asperger sendromu dürtü kontrolü nasıl yapılır?

Bu sendromu yaşayan çocuklar bazen dürtü kontrolünde zorluklar yaşayabilir. Özellikle ani ses değişimleri ve parlak ışık gibi çok uyaranın olduğu yerlerde buna ek olarak da rutinlerinin bozulduğu durumlarda bu kişiler dürtülerini kontrol etmekte zorluk yaşayabilir. Bu zorluk sebebiyle kendine vurma, etrafa vurma, ağlama, tekrar tekrar aynı hareketi yapma gibi davranışsal sorunlar gözlenebilir.

 

Asperger sendromunun erken fark edilmesi için nelere dikkat edilmelidir?

Bebeğin gelişim basamakları iyi takip edilmelidir. “cee” gibi oyunlar oynama, bebekle sık göz teması kurma, aynı şeyi yapmakta ısrar etme, yaşıtlarıyla oyun kuramama gibi durum ve detaylar iyi gözlemlenmeli ve gerektiğinde uzman bir doktora başvurulmalıdır.

KATEGORİLER