444 3 703

Varikosel Ameliyatı

Varikosel ameliyatı zor bir ameliyat değildir. Ancak cerrahi operasyonda çok ince damarlar ile uğraşıldığı için dikkatli olunması gereken bir ameliyattır. Ameliyat sonrası bir iki gün hafif ağrı hissedilebilir. Bu durum kısa süre içinde geçerek ameliyatın herhangi bir etkisi görünmez.

Varikosel ameliyatı mikroskobik boyutlarda yapılan bir cerrahi işlemdir. Hastanın iyileşmesi 1 haftayı bulabilir.  Bu 1 hafta içerisinde hasta günlük faaliyetlerini yerine getirmeye başlayabilir. 

Mikro cerrahi yöntemi ile yapılan varikosel ameliyatlarında eğer tek taraflı varikosel varsa ortalama 45 dakika sürer. Eğer çift taraflı varikosel varsa bu süre 1,5 saati bulabilir. 

Varikosel ameliyatı acilen gerçekleştirilmesi gereken bir operasyon değildir. Ancak varikoselin ilerlemesi ile sperm kalitesin de ve hareketliliğin de sorunlar oluşturarak çocuk sahibi olmayı zorlaştırabilir. Bu nedenle çok ileri tarihe atmadan ameliyat önerildi ise en kısa sürede operasyonun gerçekleştirilmesi önemlidir.

Hayır, her varikosel hastası kısır değildir. Hatta hafif ve orta dereceli varikosellerde tedavi gerekmez. İlerleyen durumlarda ise sperm kalitesinin ve hareketliliğinin bozulması ile kısırlık oluşabilir. Bu nedenle düzenli doktor kontrollerinin yapılması gerekir.

Varikoselin sperm kalitesini bozması dışında cinsel fonksiyonları da etkileyebilir. Testislerde oluşan damar genişlemelerine bağlı olarak hastalar ağrı hissedebilir. Bu durum ile cinsel ilişki kalitesi düşebilir. 

Damar genişliği 3 mm’den büyük olan hastalara ameliyat önerilebilir. Ancak her hastanın ameliyat olması gerekli değildir.

Varikosel teşhisi ve ameliyatı için başvurulması gereken bölüm üroloji polikliniğidir.

KATEGORİLER