444 3 703

Sıtma Nedir? Sıtmaya Ne İyi Gelir?

Tifüs, veba ve sıtma gibi hastalıkların bulaşma yolu genellikle enfekte olmuş kişi ya da hayvanlarla temas sonucu olur. Bu hastalıkların yayılmasında en önemli etkenler arasında hijyen kurallarına uyulmaması, sağlıksız yaşam koşulları ve enfekte olan kişilerin izole edilmemesi yer alır. Ayrıca bu hastalıkların bazı türleri de sivrisinek veya pire gibi kan emici böcekler vasıtasıyla da bulaşabilir. Bu nedenle hastalıklardan korunmak için hijyen kurallarına dikkat etmek, sağlıklı yaşam koşullarını sağlamak ve enfekte olan kişilerin izolasyonunu gerçekleştirmek oldukça önemlidir.

Eğer sıtmaya yakalandıysanız öncelikle doktorunuza başvurmanız önemlidir. Ancak evde yapabileceğiniz bazı şeyler de vardır. Bunlar; bol bol dinlenmek, sıvı alımını artırmak, yalnızca doktorun önerdiği ateş düşürücü ilaçlar kullanmak, serin kalmak, doğru beslenmektir.

Yetişkinlerde sıtmanın tedavisi için öncelikle doktorunuzun reçete ettiği antimalaryal ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. Ayrıca bol miktarda su içerek vücudunuzu nemli tutmalı, dinlenmeli, yeterli besin alımına özen göstermelisiniz. Sıtmadan korunmak içinse vücutta açıkta kalan bölgeleri koruyacak giysiler giymeli, sivrisinek kovucu spreyler kullanmalı, mümkün olduğunca kapalı ortamlarda bulunmaya özen göstermelisiniz. Unutmayın sıtma ciddi bir hastalıktır ve kendinizi korumak için gerekli önlemleri almak oldukça önemlidir. Eğer şüpheleniyorsanız veya belirtiler görüyorsanız hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun.

KATEGORİLER