444 3 703

Folik Asit Nedir? Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Folik asit gebeliğin planlanması sırasında ve ilk 12 hafta boyunca düzenli olarak alınmalıdır. Ayrıca eksiklik riski taşıyan kişiler de (örneğin çölyak hastaları, kronik bağırsak hastalığı olanlar) doktor önerisiyle alabilir.

Evet folik asit ve B12 vitaminleri birlikte alınabilir. Aslında folik asit ve B12 vitaminleri birbirleriyle etkileşerek vücudunuz için önemli işlevlere katkıda bulunur. Folik asit hücrelerinizi yenilemek ve DNA sentezini desteklemek için gerekirken B12 vitamini sinir sistemi sağlığı için önemlidir. Bu nedenle bu iki vitaminin düzenli olarak alınması sağlık açısından faydalıdır. Ancak herhangi bir takviye veya ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelik ve emzirme dönemleri, büyüme çağındaki çocuklar, kronik alkol kullanıcıları, bağırsak hastalıkları olanlar, kemoterapi veya radyasyon tedavisi görenler ve yetersiz beslenen kişiler folik asit eksikliği riski altındadır. Ayrıca bazı ilaçların uzun süreli kullanımı da folik asit seviyesinde azalmaya neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için günlük folik asit ihtiyacını karşılamak önemlidir.

KATEGORİLER