444 3 703

İnmemiş Testis Ameliyatı Nedir? Nasıl Uygulanır?

İnmemiş testis ameliyatı genellikle çocukluk döneminde yapılması önerilen bir operasyondur. Ameliyatın ne kadar erken yapılması gerektiği inmemiş testisin nerede olduğuna ve diğer faktörlere bağlıdır. Ancak uzmanlar genellikle 6 ay ile 2 yaş arasındaki bebeklerin ameliyat edilmesini önerir. Çünkü bu yaş aralığında ameliyatın başarısı daha yüksektir ve komplikasyon riski daha düşüktür.

İnmemiş testis ameliyatı bebeğin yaşı ve durumuna göre değişmekle birlikte genellikle 30-60 dakika arasında sürer. Ancak bazı durumlarda komplikasyonlar ortaya çıkabilir veya müdahale daha uzun sürebilir.

İnmemiş testis geç ameliyat edildiğinde çocuğunuzda bir dizi sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Bunlar arasında testisin kaybı, kısırlık, testis kanseri ve ağrılı kasık fıtığı gibi ciddi komplikasyonlar yer alır. İnmemiş testis normalde skrotum adı verilen torba içinde bulunması gereken testisin bu bölgeye inememesi durumudur. Bu durum genellikle doğum öncesinde veya doğumdan sonraki ilk aylarda tespit edilir ve cerrahi müdahale gerektirir. Geç kalınmış inmemiş testis durumunda testislerin kan akışı ve beslenmesi bozulabilir. Bu da testisin hasar görmesine ve büyüme geriliği yaşamasına neden olabilir.

KATEGORİLER