444 3 703

Emilim Bozukluğu (Malabsorbsiyon) Belirti ve Tedavileri Nelerdir?

Emilim bozukluğu sindirim sisteminde birtakım sorunlar nedeniyle besinlerin yeterince emilememesi durumudur. Bu durum her yaşta görülebilmekle birlikte genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda daha sık rastlanır. Bunun yanı sıra pankreatit, Crohn hastalığı gibi sindirim sistemini etkileyen kronik hastalıkları olan kişilerde de emilim bozukluğu görülebilir. Ayrıca gastrik bypass ameliyatı geçirmiş bireylerde de bu sorunla karşılaşma olasılığı yüksektir. Tedavi edilmediği takdirde emilim bozukluğu ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir dolayısıyla bu konuda uzman bir hekimden yardım almak önemlidir.

Emilim bozukluğu sindirim sistemi için ciddi bir sorun olabilir ve tedavi edilmezse sağlık problemlerine yol açabilir. Vücudun besinleri yeterince emememesi anlamına gelir. Bu durumda vücut gereksinim duyduğu vitaminler, mineraller ve diğer besin maddelerini alamaz ve sonuç olarak zayıf bir bağışıklık sistemi, enerji kaybı ve diğer sorunlar ortaya çıkabilir. Tedavi edilmeyen emilim bozuklukları uzun vadede kronik hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle herhangi bir semptom gösteren kişilerin bir doktora danışması önerilir.

Malabsorbsiyon besinlerin yeterince emilemediği durumdur. Bu durumda vücut gereksinim duyduğu besinleri alamaz ve çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Malabsorbsiyona iyi gelen besinler et, balık, tavuk, yumurta, yağlı balıklar, fındık, tohumlar, yüksek lif içermeyen kuru baklagiller ve sebzeler, yoğurt, kefirdir. B12 vitamini eksikliği gibi vitamin eksiklikleri malabsorbsiyona neden olabilir. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği şekilde vitamin takviyesi almak faydalı olabilir.

Malabsorbsiyona iyi gelmeyen yiyecekler laktoz içeren süt ürünleri, yüksek lifli gıdalar (fasulye, nohut gibi), yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler, alkoldür.

Her türlü tıbbi cihazda olduğu gibi nebulizatörün de yan etkileri olabilir. Bu yan etkiler genellikle ağız kuruluğu, boğaz ağrısı ya da hafif baş dönmesi şeklinde görülür. Ayrıca cihazın kullanımında doğru tekniklerin uygulanmaması durumunda etkisi azalabilir veya yanlış kullanım sonucu bebekte rahatsızlık yaratabilir.

KATEGORİLER