444 3 703

Perinoplasti Nedir? Perinoplasti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vajinoplasti ve perineoplasti aynı şey değildir. Vajinoplasti vajinanın sıkılığını ve genişliğini düzenlemek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu işlem doğum sonrası veya yaşa bağlı gevşeme sebebiyle vajina duvarlarının sıkılığını arttırmak amaçlı uygulanır. Perineoplasti ise perine bölgesinin görünümünü ve fonksiyonunu iyileştirmeye yönelik yapılan cerrahi müdahaledir. Genellikle doğum sırasında meydana gelen yırtıkların onarımı ya da estetik nedenlerle tercih edilir. Her iki işlem de kadınların genital bölgelerindeki rahatsızlıkları gidermeye yöneliktir ancak farklı amaçlara hizmet eder.

Aynı ameliyatta birden fazla genital estetik işlemi yapılabilmektedir. Böylelikle hastaların iyileşme süreçlerini kısaltmak ve konforlarını artırmak mümkün olur. Ancak yine de her hasta için en uygun tedavi planının belirlenmesi adına uzman bir doktorla görüşülmesi önemlidir.

Perinoplasti ameliyatının süresi işlem yapılacak alanın genişliği ve hastanın durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genellikle bu tür operasyonlar 1 ile 2 saat arasında tamamlanır.-

Perinoplasti sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlanabileceği konusunda doktorunuz en doğru bilgiyi verecektir. Perinoplasti sonrası ilişki için genellikle iyileşme süreci tamamlandıktan ve dikişler alındıktan sonra yaklaşık 4-6 hafta beklemek önerilir. Bu süre zarfında doktorunuzun tavsiyelerini takip ederek enfeksiyon riskinden kaçınmanız önemlidir.

Perinoplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci genellikle ameliyatın karmaşıklığına ve kişinin fiziksel durumuna bağlı olarak değişir. Perinoplasti iyileşme süreci ortalama 4-6 hafta arasında sürer. Bu süre zarfında hastaların ağır kaldırmaktan kaçınması, bölgenin hijyenine dikkat etmesi ve doktorun tavsiyelerine uyması önemlidir.

KATEGORİLER