444 3 703

Tokluk Kan Şekeri Nedir? Tokluk Kan Şekeri Değeri Kaç Olmalıdır?

Tokluk kan şekeri ölçümü için en az 8 saatlik bir açlık süresi gereklidir. Bu nedenle, tokluk kan şekeri ölçümünden önce hiçbir şey yenmemelidir. Ancak, aç karnına yapılan kan şekeri ölçümünden önce su içmek sorun teşkil etmez ve hatta önerilir. Ayrıca ilaç kullanımı veya diğer tıbbi prosedürler konusunda ise doktorunuzun talimatlarını takip etmeniz önemlidir.

1 saatlik tokluk kan şekeri normal değerler arasında olmalıdır. Genellikle 70-140 mg/dL (3.9-7.8 mmol/L) aralığında olması ideal kabul edilir. Ancak herkesin metabolizması farklı olduğundan, kesin bir değer belirtmek mümkün değildir. Tokluk kan şekerinin ölçümü için en sağlıklı yöntem, uzman bir doktor tarafından yapılacak olan laboratuvar testidir. Bu nedenle, eğer kan şekeri düzeylerinizde bir sorun yaşıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız ve gerekli testleri yaptırmanız önemlidir.

Sağlıklı bireyler yılda maksimum 24 defa trombosit bağışında bulunabilir. Her iki bağış arasında en az 48 saatlik bir süre bulunmalıdır. Ayrıca bağış yapabilmeniz için belirli koşulları karşılamanız gerekir. Kişinin bağışta bulunması sağlığını tehlikeye sokmaz. Bağış ile alınan trombositler kanser hastaları, yanıkları bulunan hastalar, nakil alıcıları, kalp ameliyatı olan hastalar ve kan bozukluğu bulunan hastalara verilir.

KATEGORİLER