444 3 703

Yaz Nezlesi ve Gribi Ne Zaman Artış Gösterir? Neler Yapılabilir?

“Yaz gribi kaç gün sürer?” diye merak ediyorsanız yaz nezlesinin genellikle 7-10 gün içinde kendiliğinden geçebildiğini bilmelisiniz. Ancak bazı durumlarda bu süre daha uzun olabilir ve kişinin bağışıklık sistemi güçsüz ise iyileşme süreci daha da uzayabilir.

Yaz aylarında da solunum yolu enfeksiyonları görülebilir. Bu enfeksiyonlar da kış aylarında görülen grip virüslerine benzer belirtiler gösterirler. Bunların da bulaşıcı olduğunu söylemek mümkündür. Burun akıntısı, öksürük, ateş gibi semptomlara sahip kişilerle temas etmekten kaçınmak ve hijyen kurallarına uygun davranmak bu tür enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Hayır, grip ve nezle farklı hastalıklardır. Grip virüsü daha ciddi semptomlara neden olabilirken, nezle genellikle hafif semptomlarla kendini gösterir. Grip, ateş, kas ağrısı, şiddetli baş ağrısı, öksürük ve yorgunluğa neden olurken, nezle burun akıntısı, hapşırma, boğaz ağrısı ve hafif bir öksürük ile kendini gösterir. Her iki hastalık da solunum yolu enfeksiyonlarıdır ve benzer semptomlar gösterse de; tedavi yöntemleri farklıdır. Bu nedenle grip veya nezle olduğunuzu düşünüyorsanız bir doktora danışmanız önemlidir.

KATEGORİLER