444 3 703

Ön Çapraz Bağ Yaralanması Belirtileri Nelerdir? Neden Oluşur?

Ön çapraz bağ yaralanmasının dışında herhangi bir problem oluşmamışsa ameliyatın aciliyeti yoktur. Bunun dışında geciktirilen yaralanmalarda kıkırdak hasarlarına ve menisküs yaralanmalarına neden olabilir. Ancak ön çapraz bağ yaralanması ile birlikte menisküs yırtığı gibi dizde başka problemlere neden olduysa sorunların daha ilerlememesi için ameliyat kısa süre içinde planlanmalıdır.

Tüketilen veya krem şeklinde kullanılan herhangi bir ürünün ön çapraz bağ yaralanmasının tedavi etme özelliği yoktur. Ancak evde uygulanacak bazı yöntemler ile ağrı rahatlatılabilir.

Spor öncesi gerekli ısınma hareketlerinin yapılması ve yapılan spora uygun bölgede bulunan kasların güçlendirilmesine yönelik egzersizler yapılmalıdır. Sıçrama, yere düşme, ani duruş ve dönme gibi konularda yeterli teknik bilginin alınması önemlidir. Bunlardan dışında dizi koruyucu herhangi bir dizlik takılmasının ön çapraz bağ yaralanmalarını önlemesi konusunda herhangi bir bilimsel veri yoktur.

Ön çapraz bağ yaralanmasında etkilenen kaslar genellikle dizin iç tarafında bulunan ve kas-iskelet sisteminde önemli bir rol oynayan quadriceps femoris adlı kaslardır. Bu kaslar uyluk ön yüzünde yer alan dört ayrı kasın oluşturduğu bir grup olarak bilinir ve diz ekleminin stabilizasyonunda önemli bir işlev görür. Ön çapraz bağ yaralanması sonucunda bu kas grubu zayıflayabilir veya fonksiyonunu kaybedebilir bu da hastanın hareket kabiliyetini etkileyebilir ve tedavi sürecinde rehabilitasyonun önemini vurgular.

KATEGORİLER