444 3 703

İnflamasyon Nedir? Vücutta İnflamasyon Belirtileri Nelerdir?

İnflamasyon oluşumunu tetikleyen hastalıklar arasında mesane iltihabı, bronşit, orta kulak iltihabı, deri iltihabı yer alır. Bunun yanında damar sertliği, yüksek tansiyon, Parkinson, Crohn hastalığı, Alzheimer, eklem iltihabı, astım ve diyabet de inflamasyon oluşumunu tetikler. Kronik inflamatuar içeren hastalıklar yıllarca sürebilir. Şiddetleri ve aktivite seviyeleri kişiden kişiye değişir.

Anti-inflamatuar diyet sayesinde vücutta oluşabilecek iltihaplanmalara karşı önlem alabilir seviyesinin düşmesine yardımcı olabilir. Bunların yanında zencefil, zerdeçal ve sarımsağın da iltihap önleyici etkileri vardır. Anti- inflamatuar besinler şu şekilde sıralanabilir: Yağlı balıklar: somon, uskumru, sardalya, yeşillikler: lahana ve ıspanak, ıspanak ve lahana gibi yapraklı yeşillikler, domates, zeytinyağı, yeşil çay. Kronik iltihabınız varsa enflamasyonu artıran besinlerden uzak durmalısınız.

İnflamasyon enfeksiyon farkı; enflamasyon olarak da bilinen inflamasyon, bağışıklık sistemine saldıran ve organları etkileyen enfeksiyondan zarar görmeden korumaya çalışması sırasında oluşmaktadır.

Bazı hastalıklar çevresel faktörler, zararlı kimyasallar, enflamasyon oluşmasına neden olur. Dokuların onarılmasına yanıt olan enflamasyon vücutta enfeksiyon kontrolünü sağlar.

Vücutta enflamasyon şüphesi duyuyorsanız iç hastalıkları bölümüne başvurabilirsiniz.

KATEGORİLER