444 3 703

Alerji Belirtileri Nelerdir? Alerjiye Ne İyi Gelir?

Bahar alerjisinin nedeni bahar mevsimin gelmesi ile ağaçlarlar ve çiçeklerden yayılan polenlerdir. Bağışıklık sisteminin bu maddeleri zararlı olarak görmesi ile o maddelere antikor üreterek karşı vücudu korumaya çalışır.

Bağışıklık sisteminin bebeklerde henüz yabancı maddeleri tanıyamaması nedeniyle çok sık rastlanan bir durumdur. Bebekte yaşanan solunum, sindirim ve cilt sorunları gözlemlenerek alerji fark edilip uzmana başvurulması gerekir.

Polen, toz ve hayvan tüyü gibi maddeler sonucu oluşan alerjilerdir. Mevsimsel alerji olarak bilinen alerjik rinite halk arasında saman nezlesi denir.

Alerjik astım astımın belli alerjenler ile tetiklenmesi durumudur. Dünyada çok sık görülebilen ve günlük yaşamı oldukça etkileyen bir problemdir.

Alerji testleri alerji belirtileri gösteren her kişiye uygulanabilir. Alerjen maddelerden uzak durulması ve korunulması için tedavinin ilk aşaması alerji testinin yapılmasıdır.

Alerji için reçete edilen veya reçetesizde satılan haplar, sıvılar, burun spreyleri, göz damlaları, kremler ve iğneler bulunur. Ancak doğru tedavinin uygulanabilmesi için alerji testi yapılarak duruma uygun ilaçların doktor kontrolünde kullanılması önemlidir. 

KATEGORİLER