444 3 703

Aşırı Terleme (Hiperhidrozi) Nedir? Nedenleri ve Tedavileri Nelerdir?

Vücutta aşırı terleme gerçekleştiğini gösteren durum ise normalde vücutta, vücut metrekaresi başına 1 dakikada 1 mililitre ter salgılanır. Aşırı terleme yaşayan kişilerde bu oran çok daha yüksek olurken 40 katına kadar çıkabilir.

Aşırı terleme her ırktan, her yaşta ve cinsiyette görülebilir. Ancak hormonal değişikliklere bağlı olarak kadınlarda görülme sıklığı biraz daha fazla olabilir.

Terleme vücut için doğal ve normal olan bir süreçtir. Ancak bazı kişilerde aşırı terleme görülür. Bu durumda günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen bir hal aldığında büyük bir sorun haline dönüşür. Veya aşırı terleme problemi altında yatan bazı hastalıklardan kaynaklı olabilir. Bu nedenle uzmana başvurulması önemlidir.

Aşırı terleme problemine evde uygulanabilecek bir çözüm olmasa da bazı uygulamalar aşırı terlemeyi azaltabilir. Bunlar bol soğuk su içmek, sentetik kumaşlar giymemek, alkol ve sigara tüketiminin azaltılması, kahve kola gibi kafein içeren içeceklerin az tüketilmesi, sık duş alınması, çinko içeren besinlerin tüketiminin artırılması ve kilo kontrolünün sağlanmasıdır.

KATEGORİLER