444 3 703

Dudak Dolgusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dudak dolgusu sonrası şişlik ve morluk beklenen bir durumdur. Bu durum genellikle 3.günden itibaren azalır. 1 hafta sonra da şişlikler tam anlamıyla iner.

Dudak dolgusu sonrası topaklanma çoğu zaman dolgunun yüzeye yakın enjekte edilmesi nedeniyle oluşur ve genellikle de kendiliğinden geçer. Ancak 2 hafta sonra da devam eden topaklanma durumunda doktora başvurulmalıdır.

İşlem 12 ay boyunca kalıcıdır. Ancak bu süre kişi özelinde farklılık gösterir. Dolgu işleminden uygulanan hyalüronik asit tamamen emildiğinde dudak eski formuna döner.

İşlem sonrasında etki hemen fark edilir. Ancak dudak dolgusu sonrası ödem ve şişlik 2-3 gün kadar sürer. Dudağının şeklinin oturması da 7-10 gün kadar sürer.

Dolgunun etkisinin geçmesi sonrasında dudak eski formuna kavuşur ancak işlem nedeniyle sarkma ya da deforme olma gibi bir durum yaşanmaz. Üstelik dudak dolgusu işlemi doktorun önerdiği aralıklarla birden çok kez uygulandığında kalıcı hacim kazandırır.

İşlemden sonra ilk 24 saat öpüşme gibi dudağı zorlayan hareketlerden kaçınılmalıdır.

İşlem ilk kez uygulanacaksa 1 ml yeterlidir.

Dudak ısırma nedeniyle dudakta kistler oluşabilir. Bu nedenle kaçınılmalıdır.

İşlemden önce lokal anestezi kremi uygulanır. Bu nedenle çoğu zaman acı hissedilmez ve dudak dolgusu sonrası ağrı yaşanmaz. Ancak bir hassasiyet söz konucu olabilir.

İşlem ortalama 30 dakika sürer.

İşlemin ardından etkiler hemen görülür. Dudak bölgesinde kısmı şişlikler ve morluklar yaşanabilir. Bu şişlikler ve morluklar genellikle birkaç gün içinde geçer. İşlemden 1-2 hafta sonra da kontrol seansı uygulanır. Bu seansta gerektiğinden rötuş işlemi yapılır.

İşlemden memnun kalmayan hastalara enzim uygulaması yapılır ve dudak dolgusu maddeleri yok edilerek dudak formu eski haline döndürülür.

Kalıcılık dudak dolgusu markaları ve maddeleri özelinde farklılık gösterir. Bu nedenle işlemden önce bilgi alınmalıdır.

İşlem doğru uygulandığında genellikle his kaybı yaratmaz.

İşlemden sonra çok dikkatli bir şekilde diş fırçalanabilir.

Dudak dolgusu sonrası dudak kuruluğu oldukça yaygın bir durumdur ve genellikle geçici bir yan etkidir. Bunu gidermek adına bol su tüketilmeli, dudak balmı kullanılmalıdır.

KATEGORİLER