444 3 703

Dikkat Etmeniz Gereken Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun fıtığının tehlikeli hale gelmesi genellikle nadir görülen bir durumdur. Bununla birlikte omurilik sıkışması, şiddetli kas güçsüzlüğü, şiddetli ağrı gibi bazı belirtiler ciddi bir durumu işaret edebilir ve derhal tıbbi müdahale gerektirebilir.

Fizik tedavi veya beyin ve sinir cerrahisi bölümü başvurabileceğiniz bölümlerdir.

Boyun fıtığı genellikle boyun, omuzlar ve kollarda ağrı oluşturur. Ayrıca bu durum bazen baş ağrısına veya uyuşmaya da sebep olabilir. Fıtığın olan bölgedeki sinirlerin sıkışması sonucunda ağrı kol ve el parmaklarına kadar yayılabilir.

Boyun fıtığı olan kişilerin yaşam kalitelerini artırmak ve rahatsızlıklarını kontrol altına almak için egzersiz yapmaya, duruşa, ağır kaldırmaktan kaçınmaya, sigara kullanmamaya ve düzenli kontrollere gitmeye dikkat etmesi önemlidir.

Boyun fıtığı ağrısı kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte genellikle birkaç hafta ile birkaç ay arasında sürebilir. Ancak ağrının süresi ve şiddeti hastanın genel sağlık durumu, yaşam tarzı ve tedaviye olan yanıtına bağlıdır. İlgili belirti ve semptomlar ortaya çıktığında profesyonel tıbbi yardım almak önemlidir.

Boyun fıtığı çoğunlukla yaşlanma, genetik faktörler veya travma gibi nedenlerle diskin bozulması sonucu oluşan bir durumdur. Her ne kadar belirtiler bazen hafifleyebilse de boyun fıtığının kendi kendine tamamen geçmesi pek mümkün değildir.

KATEGORİLER