444 3 703

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? Obsesif Belirtileri ve Tedavisi

Obsesif kompulsif bozukluk toplumda oldukça sık görülür ve her yaş grubunu etkileyebilir. Yapılan araştırmalara göre her 100 kişiden 2-3’ünde görülür.

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), genellikle adolesan dönemde veya erken yetişkinlikte başlar. Hastalığın belirtileri genellikle 20-30 yaşları civarında görülmeye başlar, ancak okul öncesi çağdaki çocukluk döneminde de semptomlar ortaya çıkabilir.

Her takıntılı düşünce veya davranışın obsesif kompulsif bozukluk olduğunu söylemek doğru olmaz. Obsesif kompulsif bozukluk bireyin istem dışı olarak sürekli tekrarlayan ve genellikle mantıksız bulduğu düşüncelerden ve bu düşünceleri durdurabilmek için yaptığı ritüellerden oluşur. Ancak her takıntının bir obsesyon olduğunu varsaymak yanıltıcı olabilir.

Obsesif kompulsif bozukluğun önlenmesi konusunda kesin bir yol bulunmaz. Ancak erken teşhis ve etkin tedavi yöntemleri bu durumun yaşam kalitesi üzerindeki etkisini azaltabilir.

Obsesif kompulsif bozukluk genellikle tedavi edilebilen bir durumdur. Ancak tedavi süreci uzun ve sabır gerektirebilir. Bireylerin çoğu uygun tedavi ile semptomları önemli ölçüde azaltabilir veya kontrol altına alabilir.

KATEGORİLER