444 3 703

Doğum Kontrol Hapı: Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol hapları tüylenme yapmaz.

Doğum kontrol hapları hormonal dengeleri değiştirerek bazı kadınlarda kilo artışına neden olabilir. Ancak bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve herkes için geçerli değildir. Hapların neden olduğu kilo artışının birkaç olası nedeni vardır. Östrojen hormonu sıvı tutulumunu teşvik eder bu da hafif bir kilo artışına yol açabilir. Progesteron hormonu iştahın artmasına neden olabilir.

Doğum kontrol hapları genellikle kadınların hamileliği önlemek için kullandığı güvenilir bir doğum kontrol yöntemidir. Bu haplar yumurtlamanın engellenmesi ve sperm hücrelerinin yumurta hücresine ulaşmasının zorlaştırılması yoluyla çalışır. Ancak doğru kullanıldığında, doğum kontrol haplarının kısırlığa yol açtığına dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Birçok kadın doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra normal ovulasyon döngülerine döner ve hamile kalabilir.

Doğum kontrol haplarının diğer ilaçlarla birlikte kullanımı etkileşimlere bağlı olarak sakıncalı olabilir. Bazı ilaçlar doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltabilir veya yan etkilerini artırabilir.

KATEGORİLER